Damacana Suları Ne Kadar Temiz

23 Mart 2019
<h1>Damacana Suları Ne Kadar Temiz </h1>

Sağlık Bakanlığı damacana su satan markalara yaptığı deneteimler sonucunda insan sağlığını tehdit eden tüyler ürpertici gerçekleri göz önüne serdi.55 Farklı markaya ait damacana sularının 41 adedinde  insan ve hayvan dışkılarında mevcut olan bakterinin ortaya çıkması ve birçok damacana suyunun insan sağlığını tehlikeye sokacak sağlıksız şartlarda bizlere ulaştığı tespit edildi.

Şimdi Damacana sularının üretim aşamasından başlayarak insan sağlığını nasıl tehdit ettiğine bir göz atalaım:

 • Plastik damacanaların yapımında kullanılan madde,ana maddesi petrolden üretilen plastiktir.Plastik damacana içerisinde muhafaza edilen su özellikle ısı ya da güneş ışınına maruz kaldığında yapısı bozulmakta ve suya kimyasal zararlarını iletmektedir.
 • Polikarbonat plastikten üretilen 19 lt'lik damacana şişelerde kullanılan ham madde bisfenol a'dır.Bisfenol a maddesinin kısaltılması ile BPA özellikle göğüs kanserine sebep olduğu 130 bilimsel çalışma ile ispatlanmıştır.Erkeklerde ise prostat kanseri riskini tetiklemektedir.
 • Beyin gelişimi,çeşitli kalp hastalıkları,karaciğer enzim bozuklukları,astım,solunum yolu ve şeker hastalığı gibi daha birçok hastalığa yol açtığı bilinmektedir.
 • Damacana suları ile temas eden BPA insan vücudundaki hormonları bozmakta,obezite kişilerde öğrenmeyi güçleştirdiği,böbrek hastalıklarına da yol açtığı uzmanlar tarafından belirlenmiştir.Vücutta şişmanlatıcı etkide göstermektedir. 
 • Damacana sularındaki tehlike henüz paketleme işlemi henüz gerçekleşmeden önce oluşmaktadır.Doğadaki su döngüsü çevresel faktörler tarafından oluşan etkiler sonucunda suyun kirlenmesine ve akıcı yapısı ile birlikte kirliliğin de yayılmasına neden olmaktadır.
 • Damacana üreticileri sağlıksız koşullarda paketleme işlemi yapmaktadır.Saklama koşullarında da sağlıksız şartlarda yapılmaktadır.Güneşe maruz kalan yerlerde depolarını kurmaktadırlar.
 • Kamyonlarla tüplerle birlikte taşınmakatadır.Her türlü mikroorganizma,virüs,zehirli kimyasal gibi insan sağlığına zarar veren maddelerin karışması kaçınılmaz hale gelmektedir.

 “Journal of Allergy and Clinical Immunology” dergisinde çıkan Colombia Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından yapılan bilimsel bir araştırmada hamileliklerinin 6. Ayından itibaren gözlemlenen 568 kadının dünyaya getirdikleri çocuklarda 3, 5 ve 7 yaşlarında idrarında bulunan BPA seviyeleri ölçülmüş ve bu çocukların yüzde 90′dan fazlasının idrarında BPA bulunduğu doktorlar tarafından belirlenmiştir. BPA miktarı ile astım ve hırıltılı solunumunun bağlantılı olduğu belirlenmiştir. 3, 5 ve 7 yaşlarında en yüksek BPA seviyelerine sahip olan çocuklarda ise astım riskinin yüzde 40 yüksek olduğu saptanmıştır.

Uzmanlar Şu Öneride bulunuyor:

 • Plastikten yapılmış yiyecek kaplarını mikrodalga fırında kullanmayın
 • 3 ve 7 (Türkiye'de su damacanalarında kullanılan) numaralı geri dönüşüm işareti taşıyan kaplarda bulunan besinlerden uzak durun.
 • Kutudaki yiyecekleri tüketmeyin.
 • Özellikle sıcak içecekler için mümkün olduğu kadar cam,porselen veya paslanmaz çelikten yapılmış olanları kullan

Günümüzde bireyler gerek ev gerek iş yerleri için temiz suyu Su Arıtma Sistemleri ve Su Arıtma Cihazları sayesinde güvenle elde etmektedirler.Güvenilir bir su arıtma cihazına sahip olmak;sizi daha sağlıklı kılacak ve yaşam kalitenizi yükseltecektir.

Ev ve işyerlerinizde güvenilir,kaliteli,sağlıklı,uygun su içebilmeniz için İlser Su Arıtma Teknolojileri;Su Arıtma Hizmetlerini en üstün kalitedeki su arıtma cihazları ile sağlıklı su ihtiyacınızı en yüksek düzeyde karşılamaktadır.  

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.