x
sadsad x
asdasd
Dozaj Pompası Nedir?

Dozaj Pompası Nedir?

14 Ocak 2021

Su arıtma sistemleri söz konusu olduğunda sıklıkla karşımıza çıkan dozaj kavramı, en çok merak edilen konular arasında yer alır. Pompa sistemlerinde aktif olarak kullanılan dozaj, birçok soruyu da beraberinde getirir. Dozaj pompası nedir, dozaj pompaları ne işe yarar veya nasıl çalışır gibi soruların yanıtları ise oldukça basittir.

Bir kimyasalı veya başka herhangi bir maddeyi su, buhar ya da gaz akışına enjekte etmek için tasarlanan dozaj pompası, pozitif bir yer değiştirme pompasıdır. Genel olarak küçük boyutlarda olan bu pompa çeşitleri, oldukça hassas bir akış hızına sahip olduğu için maksimum kontrol sağlar.

Ayrıca kimyasalların otomatik dağılımını gerçekleştirmede görevli olan entegre bir dozaj sisteminin ana parçalarından birisidir. Başta atık su arıtması için kullanılan dozaj pompası, gıda gibi pek çok farklı alanda da çeşitli uygulamalar için sıklıkla tercih edilir.

Dozaj Pompası Ne İşe Yarar?

Çok çeşitli endüstri alanlarında birbirinden farklı uygulamalar için kullanılan dozaj pompası özellikle su arıtma sistemlerinde, tarım faaliyetlerinde, imalat işlemlerinde, tıbbi alanlarda, gıda işlemede ve madencilik sektöründe aktif olarak kullanılan bu pompa çeşidi, pek çok farklı işe yarayarak hayatınızı kolaylaştırır.

Genel olarak kimyasal ve fiziksel reaksiyona neden olması amacıyla özel olarak tasarlanan ve sıvı ya da gaz akışına enjekte edecek şekilde düzenlenen dozaj pompası, pH'ı istenen aralığa getirme konusunda oldukça başarılıdır. Bu süreçte doğru pH için suya asit, kostik kimyasal gibi maddeler eklemek için kullanılan bu pompa sistemi, aynı zamanda klor ekleme işlemiyle suda bulunan bakterileri öldürmek için de idealdir.

Ayrıca herhangi sıvı bir maddeden katı bir çökeltme yapma ya da bu maddenin özelliklerini değiştirme amacıyla flokülant gibi çok çeşitli kimyasallar da pompa sisteminde rahatlıkla kullanılır. Bu tür kimyasalları, mineralleri ya da tuzları bir gaz ya da sıvı akıntısına dozlama işlemini gerçekleştirerek aktarmak için tercih edilir.

Su arıtma dışında gıda sektöründe de yaygın olarak ihtiyaç duyulan bu sistem, özellikle et üretiminde salamura sağlamak için kullanılır. Lifli levha yapımında kullanılan tutkalın gereken kıvama kavuşması için de kullanılan bu dozaj pompası, yüksek basınçlı ortamlarda veya yüksek sıcaklıktaki uygulamalarda da kolaylık sağlar.

Dozaj Pompası Nasıl Çalışır?

Su arıtma sistemlerinin yanı sıra gıda sektörü, imalat işlemlerinde, tarım faaliyetleri gibi çok çeşitli alanlarda aktif olarak kullanılan dozaj pompası modeline ve markasına bağlı olarak birbirinden farklı çalışma sistemlerine sahip olur. Genel olarak dozaj pompası sisteminin çalışma şekli ise ölçülen miktarda kimyasalların alınarak bir boru içerisindeki sıvıya ya da gaza enjekte edilmesidir. Bu sayede istenen mineralin ya da kimyasalın belirli bir sıvı veya katı maddeye aktarılması sağlanır.

Ölçülen miktarda sıvıyı ya da gazı odasına çeken pompa, bu bölgeye istenen oranda kimyasal maddeyi buraya enjekte eder. Böylece boru, tank, hazne, kutu gibi herhangi bir alanda muhafaza edilen sıvı, istenen hale getirilir. Bu tür cihazlar genel olarak hava aktüatörü ya da elektrik motoruyla çalışır. Güç alan motor, pompayı açıp kapatan bir sisteme sahiptir. Aynı zamanda akış hızını de kontrol eden bir denetleyici olarak çalışan dozaj pompası, pek çok alanda sayısız nedenle ihtiyaç duyulan oldukça önemli bir sistemdir.

Endüstriyel Su Arıtma Cihazı ürünlerinin incelemek için tıklayınız.  https://www.ilsersuaritma.com/endustriyel-cihazlar

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.