x
sadsad x
asdasd
Filtrasyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Filtrasyon Sistemi Nasıl Çalışır?

23 Kasım 2022

Filtrasyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Su arıtma sistemleri içerisinde kendine yer bulan filtrasyon sistemi nasıl çalışır? Sıklıkla karşımıza çıkan bu sorunun cevabını tam olarak kavrayabilmemiz için öncelikle filtrasyon sisteminin ne olduğu, nerelerde kullanıldığı gibi konularda bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu sayede olası filtrasyon arızalarında nasıl hareket etmemiz gerektiği konusunda kararsız kalmayız ve doğru adımlar atarak kısa sürede etkili çözümler üretebiliriz.

Sadece içme ve kullanma suyunda değil, aynı zamanda deniz ve kuyu suyunda da arıtma işlemleri gerçekleştirilir. Bu sayede suyun içerisinde yer alan yabancı maddeler uzaklaştırılır, tortular giderilir ve suyun tadı ve kokusu iyileştirilir. Bulanık görünümünde giderilmesini ve berraklık elde edilmesini sağlayan arıtma sistemlerinde ana işlevi üstlenen kısım ise filtrasyon sistemi olur. Tüm bu süzdürme işlemi kaliteli ve güvenilir filtrasyon parçaları sayesinde gerçekleştirilir.

Filtrasyon Sistemi Arızasında Ne Yapılmalı?

Peki, kullanılan arıtma sistemlerinde filtrasyon sistemi arızasında ne yapılmalı? Bu sorunun cevabı arızanın türüne, ortaya çıkan arıza emarelerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. En yaygın arıza türleri ise şu şekildedir:

  • Tanka su dolmaması
  • Cihazda sızıntı olması
  • Suyun tadında ve kokusunda kötü etkinin olması
  • Arıtma cihazından su gelmemesi
  • Atık suyun gereğinden az ya da fazla olması
  • Elde edilen suyun bulanık veya kireçli olması
  • Süreli olarak atık suyun ortaya çıkması

Tüm bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaştığınız takdirde en doğrusu ilgili servisten profesyonel destek almanızdır. Bu sayede sorun ilerlemeden kısa sürede problemin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı ve güvenli su tüketimi için her açıdan kusursuz işlev gösteren filtrasyonlara sahip olmanız ve düzenli bakım, tamir ve değişim işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi takdirde arıtma cihazından aldığınız verim düşer ve yeterince temiz su elde edilemez.

Filtrasyon Sistemlerinin Kullanım Alanları

Filtrasyon sistemlerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Bu tür sistemlerde sadece sıvı veya gaz formunda maddelerin geçiş yapabileceği filtreler kullanılır, böylece süzdürme işlemi kusursuz şekilde yapılarak yabancı partiküllerin uzaklaştırılması sağlanır. Süzdürme işlevini yerine getiren bu sistemlerde gerçekleştirilen bu işlem;

  • Mekanik,
  • Fiziksel,
  • Biyolojik işlemlerden herhangi biri olarak karşınıza çıkar.

Mekanik filtrasyonda aşırı kirliliğe maruz kalmış kuyu suları ve şebeke suları arındırılır. Çözünmeyen organik maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayan bir nevi ön filtredir. Fiziksel olarak işlev gösteren filtrelerde belirli bir mikronun üzerindeki katı maddeler sıvıdan uzaklaştırılırken biyolojik filtrelerde partiküllerin yanı sıra metabolitler de tutulur ve uzaklaştırılır. Böylece üç aşamada kusursuz bir filtrasyon işleminin yapılması sağlanır.

Sadece doğada kendiliğinden değil, aynı zamanda mühendislik sistemlerinde de birçok alanda farklı şekillerde gerçekleştirilen filtrasyon işlemleri için jeolojik, biyolojik ve endüstriyel formların bulunduğu sistemler mevcuttur.

Filtrasyon Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde çok çeşitli alanlarda farklı amaçlarla aktif olarak kullanılan filtrasyon sistemi çeşitleri nelerdir? Bu aşamada karşımıza üç farklı seçenek çıkar. Bunlar sırasıyla şu şekildedir:

Bu sislerden uygun olanları tercih etmek oldukça önemlidir. Bu noktada profesyonel destek alınması ve doğru yönlendirmeler sonucu ideal olan seçeneğin edinilmesi gerekir. Kum filtreleri suyun içerisindeki çözünmeyen partiküller giderilirken aktif karbon filtrasyon sistemlerinde sudaki klor uzaklaştırılır. Ayrıca suya kötü renk, tat veya koku veren eriyik fazlar giderilir.

Hem evsel hem de endüstriyel alanda kullanılan bu sistemler, büyük ilgi görür ve insan hayatını kolaylaştırır. Demir filtrasyon sistemlerinde ise suda çözünmüş halde bulunan demir ve mangan filtrelenir. Bu sayede sudaki kahverengimsi bulanıklık engellenir.

Filtrasyon Sistemi Fiyatları Ne Kadardır?

Evde aktif olarak kullanılan, aynı zamanda çok çeşitli endüstriyel alanlarda kendine yer bulan filtrasyon sistemi fiyatları ne kadardır sorusu karşımıza çıksa da bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Çünkü günümüzde çok çeşitli filtrasyon sistemleri vardır ve bunların her biri de kendine özgü niteliklere sahiptir.

Bu nedenle öncelikle kullanım amacınıza ve alanınıza yönelik seçenekleri belirlemeniz, bunlar arasından seçim yaparken alanında güvenilir ve saygın kimlikleriyle önce çıkan markaların ürünlerine yönelmeniz doğru olur. Yüksek performans gösteren filtrasyon sistemleri ile istediğiniz verimi alırken dayanıklı tasarımları sayesinde uzun ömürlü kullanım da gerçekleştirmeniz mümkün olur. Böylece arıza, eskime gibi sorunlarla sıkça karşılaşmadığınız için bütçenizi koruma imkanı da bulursunuz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.