x
sadsad x
asdasd
Karbon Filtre Nedir? Karbon Filtre Fiyatları

Karbon Filtre Nedir? Karbon Filtre Fiyatları

05 Ekim 2022

Su arıtma sistemlerinde ön filtrasyondan sonraki aşamayı gerçekleştiren karbon filtre gaz moleküllerin yakalanmasında oldukça etkilidir. Koku moleküllerini hapsederek suyun kötü kokulardan arındırılmasını sağlar. 

Kireç ve klorun sudan arındırılmasında etkili olan karbon filtre su arıtma sistemlerinin temel parçalarından birisidir. Sudaki organik kirlilikleri arındıran karbon filtre fiziki-kimyasal arıtmanın yanında koku ve tat iyileştirme yapar.

Karbon Filtre Nedir?

Karbon filtre nedir sorusuna kısaca şu şekilde cevap verilebilir. Karbon filtre; işlem görmüş, çok fazla gözenekli granüler ya da blok formunda küçük karbon parçalarından meydana gelir. Organik kimyasalları sudan arıtırken suda koku yapan içerikleri de yakalar. Klor ve hidrojen sülfür gibi kokuya neden olan kimyasalları sudan temizler. 

Karbon filtre, kirli maddeleri fiziksel olarak bloke ederek çalışır. Bu özelliği ile ters ozmoz ve damıtma sistemlerinden farklı bir su arıtma sistemidir. Absorban olarak adlandırılan aktif karbonlar, belirli kirli maddeleri yüzeyine çekerek absorbe eder. 

Karbon filtrenin çok özel bir yüzeyi vardır. Çok gözenekli ve geniş olan yüzeyden kötü kokular da geçemez. Karbon filtrelerin filtrelemeyeceği şeyler olduğundan su arıtma sistemlerinde arıtma aşamaları farklı filtrelerle oluşturulur. Bu filtreler klor, radon, benzen, pestisitler, herbisitler, bazı kimyasal maddeler ve uçucu kimyasal maddeleri filtreleyebilir.

Su Arıtma Karbon Filtre Sistemi

Su arıtma karbon filtre sistemi, arıtma sürecinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Karbon filtreler iki aşamada suyu arındırır. 

İlk aşamada klor ve ikinci aşamada da organik maddeler sudan temizlenir. Karbon filtre sistemleri yüzey odaklı çalışan sistemlerdir. Aktif karbonlardan oluşan özel yüzey kirletici maddeleri kendine çeker. 

Karbon filtre aynı zamanda suyun tadını da iyileştirir. Kimyasallar ve organik parçacıkları tutar. Hem kimyasal hem de fiziksel arıtma yapan karbon filtre sistemi sudaki organik kirliliği temizlemek için en ideal yöntemdir.

Ayrıca bu sistemler havalandırmada, farklı sıvıların arındırılmasında, renk ve koku gidermede kullanılan çok yönlü sistemlerdir. Hindistan cevizi, odun ve kömür gibi maddelerden elde edilen aktif karbonlarla çalışır.

Karbon Filtre Fiyatları

Karbon filtreler su arıtma sistemlerinin önemli elemanlarıdır. Karbon filtre ile insan sağlığına zararlı maddeler sudan uzaklaştırılır. Karbon filtre fiyatları ise özelliklerine göre değişir. Yüzey özellikleri, tank özellikleri ve diğer donanım özellikleri filtrelerin fiyatlarını belirler. 

Markalarında kalite farkına göre fiyat seçenekleri vardır. İlser Su Arıtma olarak en iyi markaların karbon filtre seçeneklerini uygun fiyatlarla alma imkânı sunuyoruz. Yüksek kalitede karbon filtre seçeneklerini sitemizden inceleyebilir, indirimli fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz. 

En iyi karbon filtre markaları arasında Runxin, Canature, Autotrol, Clack, Fleck, Fobrite ve Natural Water sayılabilir. Bu markaların filtrelerinin özellikleri kullanım amaçlarına göre değişir.

Karbon filtre fiyatlarında ekonomik seçenekleri sitemizdeki kaliteli ürünlerde örebilirsiniz. Karbon filtre kalite olarak kesinlikle iyi olmalıdır. Aksi halde suda sağlığa zararlı bir ortam oluşur. Kalite standartları yüksek ve fiyatı uygun karbon filtre siparişini sitemizden kolaylıkla verebilirsiniz.

Karbon Filtre Çeşitleri Nelerdir?

Su arıtma sisteminin önemli bir parçası olan karbon filtrelerin de farklı çeşitleri bulunur. Karbon filtre çeşitleri nelerdir sorusuna ise bu filtreler üçe ayrılır diye cevap verebiliriz. Birincisi granüle aktif karbonlar ikincisi toz halinde olan aktif karbonlar ve üçüncüsü ile pelet halinde olan aktif karbonlardır. 

Pelet ve granüle karbon filtreler daha çok gazların saflaştırılmasında kullanılan filtrelerdir. Toz ve granüle karbon filtreler organik ve inorganik maddelerin sudan arındırılmasında etkili çözümlerdir. Blok karbon filtreler ise toz karbonlardan sıcaklık ve basınçla elde edilen silindire benzeyen çok gözenekli filtrelerdir. 

Blok karbon filtreler granül karbon filtrelere göre daha detaylı arındırma yapabilir. Granül karbon filtrelerin yakalayamadığı küçüklükteki içerikleri yakalar. Granül karbon filtreler klasik su arıtma sistemlerinde ikinci sırada yer alan filtrelerdir.

Blok karbon filtre ise su arıtma sistemlerinin üçüncü aşamasında kullanılır. Blok karbon filtreler demir, manganez, sülfür, klor, hidrojen gibi kimyasalların sudan atılmasında oldukça etkilidir. Suyu tadını ve kokusunu bozan eriyik gazları da arındırır. Aktif karbon filtre ve blok karbon filtre bazı donanımsal ve işlevsel özellikler bakımından alternatif seçenekler sunar.

Aktif Karbon Filtre

Blok karbon filtre olarak da adlandırılan aktif karbon filtre, toz karbonların yüksek sıcaklık ve basınçla sıkıştırılarak preslenmesiyle oluşturulur. Sıkıştırılmış aktif karbondan oluşur ve silindirimsi bir yapıya sahiptir. 

Aktif karbon filtrenin çok özel bir yüzeyi vardır. Milyonlarca gözenekten oluşan aktif karbon filtre yüzeyi kimyasalları ve zararlı maddeleri yüzeyine çekerek yakalar. Aktif karbon filtrenin bu özel filtreleme sistemi sayesinde su lezzetli olur ve suyun kokusu da iyileşir. 

Hindistan cevizi kabuğundan elde edilir ve organik karbonlardan oluşan bu filtre, su arıtma sistemindeki membran filtrenin suyu saflaştırmasını kolaylaştırır. Aktif karbon filtreler klasik su arıtma sistemlerinin vazgeçilmez aşamalarından biridir. Genellikle su arıtma sistemlerinde üçüncü filtre olarak yer alır.

Blok Karbon Filtre

Blok karbon filtre ise aktif karbon filtrenin bir başka tanımıdır. Aktif karbon filtre sudaki kimyasalları ve kirletici maddeleri blokladığı için bu şekilde de ifade edilir. Temelde sıkıştırılmış karbonların milyonlarca gözenekli bir yüzey oluşturmasıdır. 

Blok yani aktif karbon filtreler demir, manganez, sülfür, klor, hidrojen gibi kimyasalları ve diğer eriyik gazları, ön filtrasyondan kaçan kirleticileri yakalar ve sudan uzaklaştırır. Koku ve tat olarak suyun çok daha kaliteli olmasını sağlar.

Karbon Filtre Nasıl Takılır?

Karbon filtre nasıl takılır sorusu önemlidir. Çünkü su arıtma sistemin verimli çalışması için karbon filtrelerin yılda bir değiştirilmesi gerekir. Sistemin sağlıklı çalışması için karbon filtre takıp - çıkartılırken dikkatli olunması gerekir. 

Su arıtma cihazlarında yer alan filtrelerin değişimleri cihazın donanımına göre gerçekleştirilir. Filtrenin takılı olduğu mekanik sistem cihazın kullanma kılavuzunda açıklanır. Karbon filtre sistemin ikinci filtresidir ve yılda bir değiştirilmesi tavsiye edilir. 

Yerinden çıkarılması ve takılması oldukça kolaydır. Hindistan cevizi kabuğundan yapıldığı için hoş kokar. Karbon filtre su arıtma sistemindeki yerine uygun şekilde kolaylıkla takılabilir. Su arıtma sistemi temizliği ve bakımı hakkında sorularınız varsa müşteri hizmetlerimizden destek alabilirsiniz.

Karbon Filtre Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı ve hijyenik bir su arıtma sistemi için karbon filtrelerin temizlik ve bakımı önemlidir. Bu açıdan karbon filtre nasıl temizlenir merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. Karbon filtreler temizlenirken ters yıkama yöntemi kullanılmalıdır. Elle karbon filtre temizlenecekse sıcak su ve sirke tercih edilebilir. 

Aktif karbon filtrede bakteri üreme olasılığı vardır. Sudaki organik maddeleri tutan karbon filtredeki organik maddeler bakterilerin birikmesine neden olur. Bu nedenle aktif karbon filtrelerin hijyenik olması gerekir. Filtreler düzenli, olarak sterilize edilmelidir. 

Dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması bakterilerin birikmesini ve sağlığa zararlı su oluşmasını engeller. Otomatik karbon filtreler ters yıkama yaparak kendini yeniler. Ancak daha sağlıklı kullanım için bakterilerin arındığından emin olmak gerekir. Bunun için de en sağlıklı yöntem karbon filtrelerin belirli periyotlarla değiştirilmesidir. Karbon filtre sistemlerinizin bakımını düzenli olarak profesyonellere de yaptırabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.