x
sadsad x
asdasd
Kum Filtre Nedir? Kum Filtre Ne İşe Yarar?

Kum Filtre Nedir? Kum Filtre Ne İşe Yarar?

02 Eylül 2022

Su arıtma işlemlerinde bir basamak olarak kullanılan kum filtre, suda bulunan tortu, çamur ve diğer katı maddeleri sudan arındırır. Aynı zamanda diğer çalışma ünitelerinin de tortu gibi maddeler nedeniyle tıkanmasını önler.

Suda bulunan askıda katı maddeleri tutan kum filtresi arıtma sistemlerinde oldukça önemli bir filtrasyon basamağıdır.

Kum Filtre Nedir?

Su arıtma sistemleri konusunda araştırma yapanlar özellikle kum filtre nedir sorusunu sıklıkla sorar. Su arıtma sistemlerinde çözünmemiş katı maddeleri tutan kum filtre sudaki bulanıklığın giderilmesini sağlar. Ön arıtma sistemlerinin önemli bir parçası olan kum filtresi katı maddeleri, partikülleri sudan uzaklaştırır.

Su arıtma sistemlerinde ön filtrasyon işlemleri sadece suyu ilk katman kirliklerden arındırmaz aynı zamanda diğer çalışan ünitelerin yükünü de azaltır. Kum filtresi ilk elemeleri yaparken diğer filtrelere katı maddeleri geçirmez. Böylece çamur, tortu gibi maddeler tıkanıklık yaratmaz.

Yavaş kum filtresi ve hızlı kum filtresi olmak üzere iki çeşit kum filtresi bulunur. Kum filtresi temel olarak topaklanmış suyu süzerek katı maddelerin sudan arınmasını sağlayan arıtma elemanıdır.

Kum Filtresi Ne İşe Yarar?

Kum filtresi ne işe yarar sorusunun cevabı olarak, bu filtrenin su arıtma sistemlerinin en temel parçalarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Ön arıtmada önemli bir yere sahip olan kum filtre suyu çözünmemiş katı maddelerden arındırır.

Tortu, çamur, kum gibi kir yaratan daha büyük çaplı maddeleri süzer. Diğer filtrelerin işlerini daha kolay yapmasına yardımcı olur. Giriş ve çıkışların tıkanmasını önler. Saf ve temiz suyun oluşumundaki ilk aşamalardan birini kum filtresinin eleme aşamasıdır.

Kum filtreleri birçok farklı su arıtma sisteminde temel filtrelerden biri olarak kullanılır. Ev ve endüstriyel su arıtma sistemleri için uygundur. Kum filtresi, su arıtma sistemlerinde önemli bir rol oynar. Suyun bulanıklığını da ortadan kaldırır. Suyun daha incelikli ve detaylı arınması için hazır olmasını sağlar.

Kum Filtre Tankı

Su arıtma yapılırken filtreleme içine giren su, hızlı ve kısa yoldan kumun içinden geçerek kum filtre tankı fıskiyelerine gider. Kum filtre tanklarının çapları ve fıskiye sayıları farklı olabilir. Tabanında fazla fıskiye bulunan tanklar daha iyi filtreleme olanağı sunar.

Su arıtma sistemlerinde kullanılan basınçlı tanklardan biri olan kum filtre tankı, basınç dayanımı açısından da seçenekler sunar. Tankın basınç dayanma aralığı 7-10 bar arasındadır. Kullanım alanı ve amacına göre tank dayanıklılık oranları değişebilir.

Paslanmaz çelik ya da fiberglas malzemeden tasarlanan kum filtresi tank seçenekleri bulunur. Tank tipi, özellikleri, boyutları su arıtma standartlarına uygun olarak tercih edilebilir.

Kum Filtre Sistemi

Su arıtımında ön elemeyi yapan kum filtre sisteminin temel taşı otomasyon valfleridir. Otomasyon valfleri otomatik olarak ters yıkama yaparak filtre sistemini temizler. Kum filtre sistemleri otomatik sistemlerdir.

Filtreye giren su çeşitli boyutlardaki filtre katmanlarından geçerken suda bulanıklığa neden olan partiküllerden arınır. Kum filtre ile suyun 30-40 mikrona kadar filtrasyonu sağlanır.

Kum filtre sistemi tank, vanalar, dolgu malzemesi ve nozullardan meydana gelir. Sistemin verimli çalışması için sistemi oluşturan tüm malzemelerin kaliteli olması gerekir.

Su analizlerine göre suya uygun kum filtre sistemleri tercih edilmesi önemlidir. Kum filtre sistemlerinde çeşitli minareler kullanılabilir. Antrasit, Filter AG, Quartz gibi minareler kum filtreleme işlemlerinden tercih edilebilen bazı minarellerdir.

En İyi Kum Filtre Sistemi Markaları

Dünya genelinde kum filtre sistemi markası olarak başarısını kanıtlamış bazı markalar öne çıkar. En iyi kum filtresi sistemi markaları arasında; Runxin, Canature, Autotrol, Clack, Fleck, Fobrite, Natural Water gibi isimler yer alır. Bu markaların çeşitli kullanım amaçlarına hitap eden kum filtreleme sistemleri bulunur.

Runxin Çin markasıdır. Bu markanın ürünleri, dünya çapında su arıtma sistemlerinde en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır. Canature da bir Çin markası olarak su arıtma filtre sistemlerinde başarılı bir markadır. Autotrol ise bir Amerikan markası olarak sağlam ve uzun ömürlü ürünler sunar. Clack markası su arıtma profesyonelleri arasında yer alır. 1944 yılından beri su arıtma sistemleri üreten Clack Amerikan markasıdır. Natural Water ise yerli marka gücünü tüm dünyaya kanıtlayan su arıtma profesyonellerinden biridir. İlser Su Arıtma olarak, Natural Water markamız ile güçlü su arıtma sistemlerine yerli marka ayrıcalıklarıyla sahip olmanızı sağlıyoruz.

Kum Filtre Çeşitleri Nelerdir?

Kum filtre çeşitleri nelerdir sorusu da sıklıkla sorulan soruların başındadır. Kullanım alanına göre alternatif özelliklerde tercih edilebilir. Kum filtre sistemlerinin kullanım alanları:

  • Kuyu sularının filtrasyonu
  • Yüzeysel suların filtrasyonu (nehir, göl veya deniz gibi)
  • Yumuşatma sistemlerinde ön filtrasyon
  • Reverse osmosis sistemlerde ön filtrasyon
  • Arıtılmış atık suların filtrasyonunda,
  • Havuz suyu filtrasyonu işlemleri 

Tüm bu farklı kullanım alanlarında farklı kum filtre çeşitleri kullanılır. Üç ana tip kum filtresi vardır:

  • Hızlı kum filtreleri
  • Yukarı akışlı kum filtreleri
  • Yavaş kum filtreleri

En sağlıklı kum filtresi sistemi yavaş kum filtre sistemidir. Yavaş kum filtrelerinde kimyasal herhangi bir arındırıcı kullanılmaz. Diğer iki kum filtresinde topaklaştırıcı kimyasallar kullanılır. Yavaş kum filtresi en verimli ve sağlıklı kum filtresi çözümü olarak tercih edilebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.