x
sadsad x
asdasd
Mekanik Tablet Tuz Nedir? Ne İşe Yarar?

Mekanik Tablet Tuz Nedir? Ne İşe Yarar?

22 Temmuz 2022

Şebeke suyunun sertliği hem borular hem de elektrikli cihazlar için oldukça zararlıdır. Aynı zamanda enerji tüketimini artırarak maliyetinizi yükseltir hem de cihazlarınızda arızaya neden olduğu için bakım ve onarım masraflarınızı artırır. Hatta cihaz değişimine gitmek zorunda bile kalabilirsiniz.

Tüm bu sorunların önüne geçebilmek için yapmanız gereken tek şey ise mekanik tablet tuz kullanımıdır. Bu tuz sayesinde suyun yumuşamasını sağlayabilir, her açıdan daha ideal bir su tüketimi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki, mekanik tablet tuz nedir, ne işe yarar, hangi alanlarda nasıl kullanılır? Suyun yumuşatılması amacıyla tercih edilen su arıtma sistemlerinde enjektörlerin tıkanmaması ve sodyum bazlı yumuşatma reçinelerinin etrafında mil tabakası oluşmaması amacıyla kullanılan mekanik tablet tuz, yumuşatma sistemlerinin en önemli unsurlarından biridir.

Doğadan elde edilen ham tuzun basınçlı su ile yıkanması sonucu dış yüzeyindeki tüm kirler ve yabancı maddeler giderilir. Ardından katı faz ile sıvı fazın ayrıştırılması için santrifüjden geçirilir ve temizleme bantlarıyla besleme işlemi yapılır. Böylelikle mekanik tablet tuz elde edilir. Kısaca yıkanmış tuzdan preslenerek elde edilen bu ürün, % 100 saf olduğu için suyu yumuşatmada oldukça etkilidir.

 Mekanik Tablet Tuz Ne İşe Yarar?

Aşırı oranda magnezyum ve kalsiyum içeren sert su, özellikle borular için oldukça tehlikelidir. Zamanla boruların tıkanmasına neden olabilecek bu tür sular, aynı zamanda cihazlarınızın ısıtma elemanları üzerinde de olumsuz etkiler bırakır ve telafisi mümkün olmayan sorunlara neden olur. Bu nedenle mekanik tablet tuz kullanımına yönelmeniz size avantaj sağlar.

Bu tür tuz tabletleri sayesinde iyon değişimi gerçekleşir ve mineraller sudan uzaklaştırılır. Reçine boncukları olarak ifade edilen filtrelerin mineralleri emebilmesi için gerekli koşulları sağlar ve çok daha ideal bir kullanım imkânı sunar. Mekanik tablet yardımıyla reçinelerin temizlenmesi ise oldukça kolaydır.

 Mekanik Tablet Tuz Nedir, Nasıl Kullanılır?

Çok çeşitli modellerde tasarlanan su yumuşatıcıları arasında mekanik tablet tuz sunduğu avantajlarla ön plana çıkar. Kaliteli ve güvenilir markalar tarafından özenle üretilmiş olan mekanik tablet tuzlara sahip olarak kullanım gerçekleştirebilir, ihtiyaçlarınızı eksiksiz karşılamanın avantajını yaşayabilirsiniz.

Salti gibi alanında öncü isimler tarafından özenle oluşturulan tablet tuzlar sayesinde suyu rahatlıkla yumuşatmanız mümkün olur. Bu tür tuzları aldığınızda ise kullanım şekline özen göstermeniz gerekir. Saf ve sert yapıda olan tablet tuzun kalitesinden emin olduktan sonra suyun arındırılması işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Arıtma tuzu olarak da bilinen tablet tuzları hangi alanda kullanacaksanız öne göre tavsiye edilen kullanım şekline özen göstermeniz önemlidir. Bu noktada aklınızda soru işaretleri varsa alanında uzman birinden kullanım konusunda net bilgi alabilir, buna göre gerekli adımlar eksiksiz bir şekilde atabilirsiniz.

 Mekanik Tablet Tuz Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde mekanik tablet tuz çok çeşitli alanlarda şebeke suyunu yumuşatmak amacıyla kullanılır. Böylece boruların tıkanması, elektronik cihazların bozulması gibi sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız. Bu kullanışlı ve avantajlı tablet tuzların kullanım alanları ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Reverse osmosis sistemleri
 • Gıda ve meşrubat sanayi
 • Turistik tesisler
 • Catering şirketleri
 • Laboratuvarlar
 • Çamaşırhaneler
 • Konutlar
 • İş yerleri
 • Oteller
 • Restoranlar
 • İyon değiştirici su yumuşatma sistemleri
 • Hemodiyaliz merkezleri

Mekanik Tablet Tuz Nedir?

Tüm bu alanlarda yaygın olarak kullanılan mekanik tablet tuz, her geçen gün daha fazla rağbet gören malzemeler arasında yer alır. Geniş bir kullanım alanı olmasına rağmen temel işlevi suyun yumuşatılması olur. Böylece kullanıcılar çok daha verimli bir işleyişe sahip olur ve sert suyun neden olduğu sorunlarla karşı karşıya kalmaz

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.