x
sadsad x
asdasd
Denge Tankı Nedir? Nasıl Çalışır?

Denge Tankı Nedir? Nasıl Çalışır?

19 Ekim 2022

Denge Tankı Nedir?

Genel olarak ısıtma sistemlerinde kendine yer bulan ve oldukça önemli bir işlevi olan denge tankı nedir, nasıl çalışır veya ne işe yarar gibi soruların cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Çok çeşitli sistemlerde yardımcı parçalar arasında bulunan ve denge kabı olarak da bilinen bu ürün, çok sayıda devrenin ve pompanın bulunduğu ısıtma sistemlerinde olası basınç farklılıklarını engelleyerek dengeli bir çalışma gerçekleşmesine imkan tanır.

Günümüzde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu tür parçalar, özellikle ısı ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılan kazanlarda yaygın olarak kullanılır. Mekanik tesisatın vazgeçilmez bir parçası olmayı başaran ve işleyişin kusursuz olmasına katkıda bulunan denge tankının nasıl çalıştığı, ne tür avantajlar sağladığı ise bu alanla ilgilenen kişiler için ilgi çekici bir konu olur.

Metal Basınç Denge Tankı

Bu tarz parçalar söz konusu olduğunda ilk olarak akıllara metal basınç denge tankı gelir. Peki, bu tür tanklar nedir, nitelikleri nelerdir? Bu tür denge tankları özellikle su artırma musluklarında yer alır ve buradaki görevi musluktan gelen suyun basınç yardımıyla aktarılmasıdır. Günümüzde çok çeşitli modellerde tasarlanarak üretilen bu tankların sahip olduğu özellikler ise tasarımına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle kullanım alanına uygun bir denge tankı kullanımı önemlidir.

Zengin bir çeşitliliğe sahip olan metal basınç denge tanklarının en çok tercih edileni ise içi cam, dışı ise metal olan modellerdir. Bu modelleri tercih ederken sektörün öncü markalarının bünyesinde yer alan seçeneklere yönelmek gerekir. Bu noktada Tankpro ya da Tae gibi kaliteli ve güvenilir ürünler üreten saygın markalar büyük ilgi görür. Bu tür tanklar sayesinde su havayla etkileşim içerisine girmediği için uzun süre tazeliğini korur.

Denge Tankı Nasıl Çalışır?

Hem ısıtma hem de soğutma sistemlerinde sıkça kullanılan, aynı zamanda su arıtma sistemlerinin de olmazsa olmazı haline gelen denge tankı nasıl çalışır sorusuna kısaca yanıt verelim. Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte mekanik tesisat sektöründe ön plana çıkan ve yaygın olarak tercih edilen bir parça olmayı başaran denge tankı çalışma prensibi ise aslında oldukça basittir. Ancak basit gibi görünmesine rağmen oldukça işlevsel bir yapıdadır ve oldukça önemli bir göreve sahiptir.

Sistemde kazanda ısınarak dışarı çıkan sıcak su, dolanıp geri gelir. Bu süreçte de ısı kaybı yaşar ve tekrar ısınmak adına kazana geri döner. Bu durum ister istemez suyu sürekli olarak ısıtmaya çalışan kazanın yıpranmasına ve zamanından önce eskimesine neden olur. Bu noktada kurtarıcı rol üstlenen denge tankı, gidiş ve dönüş hattı arasında yer alır, böylece burada gidiş ve dönüş suyunu birbirine karıştırır. Bu da suyun sıcaklığının dengelenmesine olanak tanır. Bu sayede kazan ısıtma görevi nedeniyle sürekli çalışmak zorunda kalmaz.

Denge Tankı Fiyatları Ne Kadardır?

Denge tankı fiyatları ne kadardır sorusuna yanıt arıyorsanız öncelikle fiyatların birçok faktöre göre değişiklik gösterdiğini bilmeniz gerekir. Günümüzde çok sayıda birbirinden farklı denge tankları bulunur. Bunların markaları, işlevsel özellikleri, kalitesi, dayanıklılığı gibi birçok faktör fiyatlar üzerinde fazlasıyla etkili olur. Bu noktada öncelikle kullanım alanına uygun seçeneklere yönelmeniz ve bunlar arasından güvenilir olanlara sahip olmanız gerekir.

Üstün kaliteye ise sektörün öncü isimleri sayesinde ulaşmanız mümkün olur. Pae gibi sektörde adından sıkça bahsedilen ve maksimum memnuniyet yaratan markalar bu konuda en büyük destekçiniz olur. Üstün kalite ve kullanım alanı odaklı tercih edeceğiniz ürünleri birbirleriyle karşılaştırarak avantajlı olana sahip olabilirsiniz. Böylece uzun süre kusursuz bir deneyim elde edebilirsiniz.

Denge Tankı Ne İşe Yarar?

Sıcak su sistemleriyle ilgilenen kişilerin birçoğu denge tankı ne işe yarar sorusuyla karşı karşıya kalır. Sağladığı avantajlarla dikkatleri üzerine çeken denge tankları, tesisattan çıkan ve kazana gelen su arasında oluşan sıcaklık farklılığını önler. Buradaki iki farklı suyu birbiriyle karıştırarak ısı konusunda dengeleme gerçekleştirir. Böylece kazanın ömrü uzar ve çok daha verimli bir çalışma gerçekleştirir.

Kazana giriş ve çıkış yapan suyun sıcaklıkları birbirinden fazlasıyla farklı olur. Soğumuş olan suyu her seferinde kazanın ısıtması, gereksiz bir performans göstermesine ve çok daha kısa süre içerisinde eskimesine yol açar. Bununla birlikte denge tankı sıcaklığı farklı olan bu iki suyu birbiriyle karıştırır ve ısı dengesi oluşturarak kazanın fazladan çalışmasını engeller.

Denge Tankı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyelim ki denge tankı alacaksınız, bu noktada denge tankı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu sayede avantajlı bir alışveriş gerçekleştirebilir ve tanktan yüksek verim alabilirsiniz. Genel olarak özenli davranmanız gereken hususlar ise aşağıdaki gibidir:

  • NSF onaylı olduğundan emin olun.
  • Özellikle CE ve TSE garantisi olan seçeneklere yönelin.
  • Tankların ulusal ve uluslararası sertifikalarına göz atın.
  • Garanti ve servis gibi detaylara özen gösteren güvenilir markalardan destek alın.
  • Kullanacağınız kazanın kapasitesini göz önünde bulundurarak model seçimi yapın.
  • Termometresi bulunan seçenekler arasından tercihinizi yapın.

Kullanım alanına uygun kaliteli bir denge tankı edindiğiniz sürece bu tür sistemlerde herhangi bir sorun yaşamadan uzun süre konforlu deneyim elde edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.