x
sadsad x
asdasd
Dozaj Pompaları Nedir?

Dozaj Pompaları Nedir?

12 Nisan 2022

Dozaj Pompaları Nedir

Sıklıkla karşımıza çıkan bir kavram olmasına rağmen birçok kişinin ne olduğunu ya da ne işe yaradığını bilmediği dozaj pompası, aslında pek çok açıdan hayatımızın içeriğinde yer alan bir alettir. Pozitif bir yer değiştirme pompası olarak bilinen dozaj pompasının en temel işlevi, bir maddeyi veya kimyasalı gaz, su ya da buhar akışına enjekte etmek olur. Bu tür pompaların sağladığı akış hızı ise oldukça hassas olacak şekilde düzenlenir.

Günümüzde çok çeşitli alanlarda kullanılan dozaj pompaları özellikle su ve atık su arıtma uygulamalarında, gıda işleme süreçlerinde yaygın olarak kendine yer bulur. Birbirinden farklı endüstriyel alanlarda büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkan bu cihazın kullanımı kimya, madencilik, tarım, imalat ya da kâğıt gibi sektörlerde de ön plandadır.

Bu tarz dozaj pompaları kullanılacağı alana ve amaca bağlı olarak çok farklılık gösterir. Bu nedenle ihtiyaçlar doğrultusunda doğru seçeneklerin kullanılması önemlidir. Ayrıca standart dozaj pompa türlerinin yanı sıra özel ihtiyaçlara uygun dozaj pompaları da vardır. Bunların her biri farklı yöntemlerle işlev göstererek ihtiyaçlara yanıt verir. Ürünler hakkında detaylı bilgileri web sitemizden kolayca öğrenebilir ya da uzman ekiplerimizi arayabilirsiniz. Bu şekilde ihtiyaçlarınızı daha kolay belirler ve en doğru ürün seçimini yapabilirsiniz.

 Antech Dozaj Pompaları Nedir

Dozaj Pompası Ne İşe Yarar?

Endüstrinin hemen hemen her alanında yaygın olarak kullanılan dozaj pompası kullanıldığı yere göre farklı özelliklerde tasarlanarak üretilir. Bunların çalışma prensipleri birbirinden farklılık gösterebilir. Günümüzde ön plana çıkan dozaj pompası türleri ise;

  • Elektromanyetik dozaj pompası,
  • Motorlu dozaj pompası,
  • Elektriksiz dozaj pompası şeklindedir.

Bu noktada ister istemez dozaj pompası ne işe yarar sorusu ortaya çıkar. Bunların çalışma prensibi, çalışma koşulları, pompaladıkları akışkanların çeşitleri değişse de temel olarak pompanın işlevi aynı olur.

Bir sıvının ya da sıvı türevi bir akışkanın transferini sağlamakla görevli olan dozaj pompası, bunların dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirir. Örneğin; kimyasal bir akışkanın gaz, sıvı ya da buhar akışına enjekte edilmesi yoluyla istenen koşulları sunan akışkanın elde edilmesini sağlar.

Farklı sıvı ya da katı maddelerin dezenfekte edilmesi amacıyla kullanılan bu pompa sayesinde çok çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan malzemelere kolaylıkla erişim sağlanır. Bu da çok daha düşük maliyetle ihtiyaçların karşılanmasına imkan tanır.

Seko Dozaj Pompaları Nedir

Dozaj Pompalarının Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

En çok merak edilen konulardan biri de bu tarz dozaj pompalarının hangi alanlarda ne amaçla kullanıldığı olur. Genel olarak kimyasal dezenfeksiyon yapılması gerekli olan sistemlerde aktif olarak kullanılan dozaj pompalarının kullanım alanı oldukça geniştir. Bunların başlıcaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Su arıtma sistemleri
  • Tarım uygulamaları
  • Tıbbi prosesler
  • Gıda işlemleri
  • Hayvancılık

Çok çeşitli akışkanlar içerisindeki zararlı mikroorganizmaların uzaklaştırılması amacıyla kullanılan dozaj pompalarının temel çalışma prensibine göre sıvı içerisine asit, klor gibi çeşitli maddeler eklenir ve istenen dezenfekte işlemi gerçekleştirilir.

Sıvılardaki pH değerini düzenlemek amacıyla da tasarlanan sistemlerde kendine yer bulan bu pompa, özellikle akış hızının kontrolünü sağlar ve kimyasal miktarının yönetilmesine imkan tanır. Hidrojen, antibiyotik, katalizör, sıvılaştırılmış gaz gibi her türlü akışkan için bu pompanın kullanımı mümkündür. 

Kullanımı sonucu çok çeşitli avantajlar sunan dozaj pompaları, günümüzde çok çeşitli markalar tarafından özenle tasarlanarak beğeninize sunulur. Farklı amaçlar doğrultusunda zengin bir seçenek yelpazesi sunan modeller arasında özellikle Antech-Seko tarafından tasarlanmış olan dozaj pompaları ön plana çıkar. İhtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda markanın ürünleri arasından seçim yapılarak dezenfekte işlemleri kolaylıkla yapılabilir.

Sağlıklı bir yaşam için Su Arıtma Cihazlarımızı inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.