0532 324 60 40

Kapat
(0) ürün
Sepetinizde hiç ürün yok.
Tüm Kategoriler
  Flitreler
  Tercihler
  Arama

  Su Arıtma Cihazı Arızaları

  Su Arıtma cihazı Arızaları

  Su Arıtma Cihazı Arızaları ve bu arızaların giderilmesi konusunda bilgi aktarmaya çalışalım. Su arıtma cihazınız temel olarak filtreleme sistemi ile çalışmaktadır. Dolayısı ile cihazınıza giren şebeke suyu belirli bir yol izlemektedir. Öncelikle şebeke suyunuzdan cihaza küresel vana ya da hırsız vana denilen bir vana ile su girişi yapılmaktadır. Su buradan cihazınızdaki ilk filtreye girmektedir. Bu kısımda yaşanabilecek sorun; küresel vanaya giren suyun henüz temizlenmemiş ve kireçli su olmasından zaman içinde küresel vana yıpranabilir ve değiştirilmesi gerekir. Ayrıca ilk filtre (sediment filtre) suyun ilk girdiği filtre olduğu için daha erken kirlenip tıkanabilir. Arızayı tespit etmek içinde suyun izlediği yolu izlemek doğru ve garanti bir yöntemdir. İlk üç filtreden su geçip membrana giriş yapıyor ise normalde membrandan temiz su olarak tanka ve kirli su olarak flowa ve oradan da pis su giderine su gidiyor olmalıdır. Eğer temiz su çıkışı yoksa membran tıkanmış ve ömrünü tamamlamış demektir. Burada normal süresinden çok önce membran filtre tıkanmış ise check valf arızalı olabilir, yada flowda sorun olabilir. 

  Su arıtma cihazı arızaları ve çözümleri

  Su Arıtma Cihazı Arızaları başka parçalardan da kaynaklanıyor olabilir. Suyolunu izlemek dışında belirli sorunlar bize doğrudan sorun hakkında fikir verebilir. Örneğin; musluğunuzu açtığınızda bir bardak basınçlı su aldıktan sonra su akış hızı sızıntı haline dönüyorsa bu ya tankın patlak olduğunu yada tankın havasının azalmış olduğunu gösterir. Normalde su arıtma cihazlarında su arıtım hızı 75 gpd membranla sızıntı şeklindedir. Ama bu sızıntı basınçlı tankta depolandığı için siz musluğunuzu açtığınızda tankta biriken suyu tanktaki hava yardımıyla basınçlı olarak alırsınız. Tankın havası azalmış yada patlamış ise tank dolu olmasına rağmen basınçlı su alamazsınız.

  Su Arıtma Cihazı Arızaları içinde belki de en çok yaşanan arızalardan biri tankın havasının azalması yada patlamasıdır. Bunu anlamanın en kolay yolu tanklarda hava basmak için bir sibop bulunmaktadır. Sibop kapağını açarak ince uçlu bir cisimle bastırdığınızda hava  geliyor ise tankınız sağlam ve havası azalmış demektir. Eğer hava yerine su geliyor ise tankınız patlamış ve değişmesi gerekiyor demektir.

  Yorumunuzu bırakın