x
sadsad x
asdasd
 Sert Su ve Yumuşak Su Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisi Tercih Edilmeli

Sert Su ve Yumuşak Su Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisi Tercih Edilmeli

08 Nisan 2021

Sert su ile yumuşak su sıklıkla birbirine karıştırılan ancak etkileri açısından çok farklı sonuçlar doğuran sulardır. Sert sular, magnezyum ve kalsiyum açısından yüksek miktarda çözünmüş mineralleri içerirler. Ancak saf hali ile sular, sert sularda bulunan mineralleri içermezler yani doğal sular yumuşak sulardır. Kireç taşları yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum minerali içerir, sular da kireç kayalarında geçtiğinde bu mineraller ile yüklenir ve sertleşir.

Yumuşak sular yüksek oranda sodyum daha az oranda kalsiyum ve magnezyuma sahiptir. Günlük kullanımda bulunan birçok su sert sudur, bu sular su arıtma ve yumuşatma cihazları ile hem arıtılır hem de yumuşatılır. Bu cihazlar sert suyun içerisinde bulunan kimyasalları engelleyerek yumuşak hale getirirler.

Bazı yumuşak sularda fazla tuz içerebilir ve içmeye uygun olmayabilir. Bu sularında içilebilir hale gelmesin su arıtma ve yumuşatma cihazları ile sağlanır.

Sert Suyun Etkileri Nelerdir

Sert su kullanımının hem insan sağlığı hem cihazlar hem de eşyalar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Sert su bulaşıklarda veya banyolarda izler ve lekeler olmasına sebebiyet verirken cihazların bozulmasına da neden olur. Yüksek kireç oranı sebebi ile boruların tıkanmasına, kazanların bozulmasına, aşırı tortu birikesini sağlar. Ayrıca sert sular cihazlara verdikleri zararlar sebebi ile fazla enerji harcanmasına da neden olur.

Sert sular cihazların ömrünü kısaltır. Sert sular ile yumuşak suları ayırt etmek bazen çok kolaydır. Mesela, elinizi sabunla yıkadığınızda köpürme olmuyorsa bu sert sudur, çünkü yumuşak sularda bu durum gözlenmez. Yıkanan çamaşırların daha sert olmasına cildin parlaklığının yitirilmesine ve saçların sertleşmesine de yol açar. Sert sular içeriğindeki yüksek mineraller sebebi ile böbrekler içinde zararlıdır. Sert suların etkisini yok etmek için su yumuşatma cihazları ile suyun yumuşatılması sağlanır.

Hangi Su Tercih Edilmelidir?

Sağladığı faydalar sebebi ile hem içme hem de kullanma sularında yumuşak su tercih edilmesi önemlidir. Ancak şehir suları yüksek sertliktedir. Bu açıdan yumuşatma cihazlarının kullanılması gerekli hale gelir. Ayrıca sudaki zararlı bakterilerin ve tortuların yok edilmesi içinde arıtma cihazları kullanımı gereklidir. Su arıtma cihazlarının çok çeşitli seçeneklerle sunulur. İsterseniz sadece sıklıkla kullandığınız musluğa takılabildiği gibi isterseniz evinizin genel su hattına takılarak tüm musluklardan arındırılmış yumuşak suyun gelmesi sağlanır.

Bu şekilde evdeki cihazlarınızda da genel kullanımda da yumuşak ve arıtılmış su kullanarak sert suyun neden olduğu sorunları yok edersiniz. Bu cihazlar yüksek teknolojili cihazlardır ve doğru kullanım, bakım ile size uzun seneler ilk günkü performansları ile hizmet verirler.

Su arıtma cihazı ürünlerini incelemek için sitemizi ziyaret edebilirisiniz.

https://www.ilsersuaritma.com/en-iyi-su-aritma-cihazi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.