x
sadsad x
asdasd
Su Arıtma Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar?

Su Arıtma Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar?

10 Aralık 2021

Temiz, sağlıklı, hijyenik ve lezzetli suya en kolay şekilde erişebilme imkanı sağlayan su arıtma sistemlerinde belli çalışma prensipleri vardır. Suyun sertliği bu sistemlerin zamanla bozulmasına neden olabilir. Aslında suyun sert olma nedeni suyun içerisinde fazla kalsiyum ve magnezyum bulunmasındandır. Su arıtma cihazlarının içine yerleştirilmiş olan reçine suyun fazla kalsiyum ve magnezyumdan arındırılmasını sağlar.

Ancak suyu filtre eden bu reçine zaman içersinde belli bir seviyeye ulaşır. Yani magnezyum ve kalsiyum nedeniyle reçine sertleşir. 

Yumuşatma sistemi valf yardımıyla sodyumla, tuzla otomatik olarak reçinenin yıkanmasını yani sodyum yüklenmesini sağlar. Bu işlem reçinenin yenilenmesini sağlar. Su yumuşatma sisteminde tablet tuz bu amaçla kullanılır.

Yumuşatma ve arıtma tuzu olarak bilinen bu tuzun iki çeşidi vardır. Bunlar mekanik tuz ve rafine tuzdur.  Su yumuşatma cihazının bu tuzlu eriyikle rejenerasyon yapması gerekir. Yani arıtma tuzuyla reçinenin yıkanması işleminin yapılması gerekmektedir. Su yumuşatma cihazının sudaki kireç ve sertliği alabilmesi için bu işlemin aksamadan belirlenen zamanlarda yapılması önemlidir.

Salti Arıtma Tuzu nedir

Su Arıtma Tuzunun Faydası Nedir?

Sudaki kireç ve sertlik evinizdeki veya işletmenizdeki makinalara, tesisatınıza, kombinize çok büyük zararlar verir. İdeal kullanım suyu kireçten arındırılmış ve sertliği alınmış yumuşak bir sudur. Bu ideal kullanım suyunu sağlayan yumuşatma sistemidir. Sistemde sertliği ve kireci alan yani kalsiyum ve magnezyumu tutan reçine mineralidir. Tuz ise reçineye yıkama yoluyla tekrar sodyum yükleyerek reçinenin tuttuğu kalsiyum ve magnezyumun atılmasını yani reçinenin yenilenmesini sağlar.

Arıtma sistemlerinde tuz, sihirli bir etki yaratır. Kireci tutamaz hale gelen reçineyi yeniler eder. Rejenerasyon denilen bu temizleme işleminin belirlenen aralıklarla tüm yumuşatma sistemlerin de yapılması gerekir.

 

  • Arıtma tuzu birçok açıdan arıtma sistemine fayda sağlar.

  • Biriken magnezyum ve kalsiyumu temizler.

  • Reçineyi yeniler. Arıtmanın hijyenik şekilde yapılmasına olanak tanır.

  • Cihazın bozulmasını engeller.

  • Biriken kirecin atılmasını sağlar.

  • Arıtmadan geçen suyun yumuşamasına olanak tanır.

Arıtma Tuzu Nedir?Ne İşe Yarar

Rejenerasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Yenileme işlemi olarak da ifade edilen rejenerasyon rafine tuz ile yumuşatma cihazınızdaki reçinenin kalsiyum ve magnezyumdan temizlenmesidir. Yumuşatma cihazınızın içerisindeki reçine arıtma tuzu ile yıkanır, durulanır ve böylece biriken tortular akıp gider, reçine yenilenmiş olur. İlser Su Arıtma Teknolojileri olarak su arıtma ve yumuşatma sistemleri ile ilgili uzman desteği sağlıyoruz. Özel arıtma tuzunu ve bakım için gerekli farklı ürünleri sitemizden uygun fiyat olanaklarıyla ve güvenle sipariş edebilirsiniz. Kolaylıkla kendiniz uygulayabileceğiniz gibi bu işlem için bizden yardım isteyebilirsiniz.

Ancak unutmayın ki su arıtma cihazları bakım isteyen cihazlardır. Gerekli bakım yapılmazsa cihazın sağlıklı çalışması beklenemez. Sağlıklı çalışmayan cihaz suyu arıtamaz. Arıtma sistemleri ile ilgili bakım ve onarım hakkında bizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Uzmanların sağladığı bakım işlemleri her zaman çok daha güvenli ve avantajlıdır. Su arıtma ve yumuşatma sisteminizle ilgili her türlü soru ve sorun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Su Yumuşatma Sistemleri ile ilgili cihazlarımızı  sayfamızdan inceleyebilirsiniz.Bilgi için tıklayınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.