x
sadsad x
asdasd
Ev Tipi Su Arıtma Cihazı Sistemleri Nasıl Çalışır?

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı Sistemleri Nasıl Çalışır?

05 Mayıs 2019

Bu nedenle detaylı bir araştırma yaparak su arıtma cihazlarının çalışma prensibini anlamak oldukça önemlidir.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Ev tipi su arıtma cihazı genel olarak aşağıda belirtilen mekanik prensibe göre çalışır:

  • Öncelikle kirli olan suyu depolar.
  • Ardından tortulardan mikroorganizmalara kadar bütün yabancı maddeleri filtreler. 
  • Daha sonra temizlenmiş olan kaliteli suyu verir.

Bazı cihazlar filtrelerin temizleyemediği bakterileri kimyasal maddeler kullanarak öldürür. Bazıları ise bu bakterileri öldürmek için elektro-statik yük kullanır.İlser Su Arıtma Teknolojileriolarak biz müşterilerimizi her türlü konuda aydınlatarak, ihtiyaçlarına en uygun cihazı temin ediyoruz.

Kaç Çeşit Su Filtresi Vardır?

Bütün su arıtma cihazlarının su filtresi vardır. Ev tipi su arıtma cihazı veya başka bir su arıtma cihazı kullanmaya başlamadan önce su filtreleri ile ilgili biraz bilgi edilmek önemlidir. Niteliklerine göre değişiklik gösteren bu filtreler toplamda altı farklı tipten oluşur.

➔         Aktif Karbon Filtresi:

Bu filtre klor, karbon monoksit, azot, amonyak ve ölü algler, yapraklar gibi çözünebilir maddeleri saflaştırmak için kullanılır. Karbonun (kömür) gözenekli yapısı sayesinde pestisitler gibi klor ve kirletici olan her şey emilir. Genel olarak karbon filtrelerde bakterileri öldüren aktif gümüş bir astar mevcuttur. 

➔         Biyosand Filtresi: 

Bizi hasta eden sudaki mikroorganizmaları ve kirlenmiş sudaki süspansiyonları ayıran kum ve çakıl tabakaları ile doldurulmuş beton ya da plastik bir kutudur. Filtre kimyasallarının çoğunu çıkaramaz. Bu nedenle tehlikeli kimyasal madde içeren suların arıtımı için kullanılmamalıdır. Su, filtrenin üstüne dökülür ve güvenli bir saklama kabında toplanır. Enfeksiyona neden olan bakteriler ve diğer mikroorganizmalar biyolojik tabaka adı verilen 2 cm'lik kumun içinde tutulur. Biyo tabakadaki mikroorganizmalar sudaki patojenleri yer ve böylece su kalitesini arttırır.

➔         Ters Osmoz Filtreler:

Bu tip filtreler aktif karbon ve partikül filtrasyonunu birleştirir. Böylece çok aşamalı su filtrasyonu sunar. Bu sistemde musluk suyu bir polimer filmden geçer. Filtrede toplanan zararlı maddeler daha sonra bir çıkış borusundan atılır. Bu filtrelerle suyun tadı iyileşir. Çözünmüş mineral içeriğinin fazla olduğu yerlerde bu filtre tipi tercih edilir.

➔         Ultra Violet (UV) Filtreleri:

Bakterileri ve diğer mikropları öldürmek için suya UV ışığı (minimum seviye radyasyon) verilir. Bu filtreler böcek ilaçlarını % 99'a kadar temizler ve tüm patojen türlerinin ayrıştırılmasında etkilidir. Ancak kimyasallardan, kokudan temizlenmesinde ve tadın güzelleştirilmesinde etkili değildir.

➔         Seramik Filtreler: 

Bu filtreler içi boş silindir şeklindedir. Genellikle talaş, pirinç kabuğu veya kahve kabuğu gibi yanıcı bir malzeme ile karıştırılmış kilden yapılır. Su küçük boyutlu gözenekler halinde olan filtre boyunca boşaltılır. Bakteriler, klor ve diğer organizmaları % 99'a kadar temizler. Güvenli saklama kapasitesi sayesinde suyun tekrar kirlenmesini önler.

➔         İyon Değiştirici Reçine Filtreleri:

Mevcut mineralleri emerek suyu yumuşatan reçineler içinden su geçirilir. Bu filtreler ayrıca mevcut tuzları sudan arındırır. Böylece çok daha lezzetli bir içme suyu ortaya çıkar.

Günümüzde ne yazık ki temiz ve güvenli içme kolay kolay bulunmuyor. Artan nüfus, gelişen sınaî ve bozulan çevre koşulları nedeniyle her geçen gün içilen suyun kalitesi ile ilgili endişeler artıyor. Bu nedenle içme suyunun iyi kalitede olmasını sağlamak amacıyla geliştirilen teknolojilerden faydalanmak çok daha önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Suda bulunan birçok mineral insan vücudu için önemlidir. Ancak bu minerallerin gereğinden fazla tüketilmesi birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bu durum dikkate alındığında iyi bir ev tipi su arıtma cihazı suyun içindeki fazla tuzu ve mikropları uzaklaştırırken, temel vitamin ve mineralleri korur. İlser olarak ihtiyacınız olan tüm su arıtma cihazlarında kaliteli ürünlerimiz ile yanınızdayız. Bizi arayabilir konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı ve temiz suya ulaşabilmek için www.ilsersuaritma.com/en-iyi-su-aritma-cihazi sayfamıza erişebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.