x
sadsad x
asdasd
 Motorlu Mu Motorsuz Mu Su Arıtma Cihazı Almalıyım?

Motorlu Mu Motorsuz Mu Su Arıtma Cihazı Almalıyım?

09 Aralık 2020

İçme sularının çoğu kirlendiği için içlerinde insan sağlığına zararlı ağır metallerden kimyasal bileşiklere, zararlı bileşenlerden bakterileri kadar birçok madde bulunur. Bunlar suyun sağlığa zararlı olmasına neden olurken, suyun hem kokusunu hem tadını hem de rengini değiştirirler. İçme sularının sağlıklı hale getirilmesinin hızlı ve ekonomik yolu ise su arıtma cihazları kullanılmasıdır.

Su arıtma cihazları ise motorlu veya motorsuz olarak iki şekilde sınıflandırılır. Bu ikisi arasında özel tasarımlara ve işlevlere ait farklı model cihazlar üretilir. Motorlu (pompalı) veya motorsuz (pompasız) su arıtma cihazlarından aynı kalitede su elde edilir. Bu ikisi arasındaki temel fark cihaza gelen suyun basıncı ile alakalıdır.

Motorlu mu yoksa motorsuz mu su arıtma cihazı almalıyım diye düşünüyorsanız, su basıncı değerine dikkat etmeniz gereklidir. Eğer su basıncı değeri 4 bar ve üstünde ise motorsuz cihazlar yeterli gelecektir. Ancak basıncı düşük suların olduğu yerde iseniz, motorlu cihazlar tercih edilmelidir. Çünkü suyun basıncının düşük olduğu durumda suyun basınçlı olarak filtreden geçmesi zor olacaktır.

Şebeke Suyu Basıncı Nasıl Anlaşılır

Evlerde veya işyerlerinde şebeke sularının basıncı barometreler vasıtası ile kolaylıkla ölçülebilir. Ancak elinizde barometre yoksa basit şekilde de suyun basıncını öğrenebilirsiniz. Bunun için ilk önce kullanılan musluğu orta düzeyde açmanız gerekir. Sonrasında elinizle musluğun ağzını kapatmaya çalışmalısınız. Eğer elinizle musluğun ağzını kapattığınız zaman akan suyu engelleyebildiyseniz suyun basıncı 4 barın altında demektir. Elinizle musluğa bastırdığınızda suyun akışını engelleyemiyorsanız da suyun basıncı 4 barın üstündedir denilebilir.

Motorlu ve motorsuz arıtma cihazlarının çalışma sistematiği aynıdır. Cihazın kalitesi motorunda değil filtreleme sistemindedir. Cihazların teknolojisine bağlı olarak farklı modellerde cihazlar üretilmiştir. Açık kasa veya kapalı kasa, 5 filtreli 5 aşamalı veya 6 filtreli 9 aşamalı gibi farklı cihaz özelliklerine sahip motorlu ya da motorsuz su arıtma cihazları bulmak mümkündür.

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Arıtma cihazının kullanılacağı yerdeki şebeke suyunun basıncına göre motorlu ya da motorsuz su arıtma cihazları tercih edilebilir. Ancak cihaz seçiminde motorlarının ve teknolojilerinin yanı sıra bazı unsurlara da dikkat edilmesi gerekir.

Günlük kullanımda bu cihazların temiz suyu depolama kapasitesinden yedek parçalarına, arıtma ve filtreleme teknolojisinden sahip oldukları kalite belgelerine kadar dikkat edilmesi gerekir. Su arıtma cihazlarında arıtmayı sağlayan yani suyun kalitesini belirleyen unsur filtrelerdir. Filtrelerinde belli kullanım ömürleri vardır. Bunlar dolduğunda değiştirilmesi gerekir. Bu açıdan yedek parça ve satış sonrası hizmeti kaliteli firmaların cihazları tercih edilmesi uygun olacak.

Sağlıklı ve Temiz suya ulaşabilmek için www.ilsersuaritma.com/en-iyi-su-aritma-cihazi sayfamıza erişebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.