x
sadsad x
asdasd
23-nisan-ulusal-egemenlik-ve-cocuk-bayrami-ilser-su-aritma-2024.jpg (118 KB)
Periyodik Cihaz Bakımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Periyodik Cihaz Bakımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

05 Mayıs 2019

Periyodik cihaz bakımı,

suyun kalitesi için olmazsa olmaz bir durumdur. Su arıtma cihazlarındaki en önemli bakım filtrelerin uygun kulanım süreleri sonunda değiştirilmesidir. Ancak cihazın istenilen kalitede çalışması için bazı hususlara da dikkat edilmelidir.

Su arıtma cihazları sürekli çalışması gereken cihazlardır. Çünkü arıtma tankında suyun uzun süreler bekletilmesi sonrasında tüketilmesi asla önerilmez. Su arıtma tankları yapısı gereği bakteri oluşumuna olanak vermese de, tankın içerisinde bulunan ve suyun haznelendiği plastik torbalarla suyun birbirleri ile fazla etkileşim içerisine girmemesi önemlidir.

Ayrıca su arıtma cihazını sadece bir kere bile kullanılmış olsa da eğer filtre değiştirme süresi geldi ise bunları değiştirmek gerekir. Uzun bir aradan sonra cihaz kullanılacak ise tankın içerisinde kalan su tümden boşaltılarak sonrasında kullanılmalıdır. Arıtma bakımı sırasında cihazın hortumlarının da değiştirilmesi gereklidir.

Periyodik cihaz bakımı için en önemli unsur filtre değişiminin zamanında yapılmasıdır. Düzenli olarak yapılan bu değişim suyun kalitesinin hep aynı istenen seviyede kalmasını sağlar.

Unutulmamalıdır ki hangi marka veya model olursa olsun su arıtma cihazları içerisindeki filtrelerin bir ömrü vardır. Eğer bu süreler aşılırsa arıtma işlemi tam randımanlı olmayacak suyun içerisindeki zararlı maddeler yeteri kadar arıtılamayacaktır.

Su Arıtma Periyodik Cihaz Bakımı Filtre Değişimi Süreleri Ne Kadardır?

Filtre değişim süreleri çeşitli cihazlara veya içerisindeki filtre aşamasına göre değişmektedir. Cihazınızı alırken bu süreleri iyi öğrenerek takıp etmek gerekir.

Sediment ve karbon filtre gruplarında bu süre 6 aydır. Tatlandırıcı ya da mineral filtrelerde ise bu süre 1 yıla kadar uzamaktadır. En uzun süreli filtreler ise membran filtreler olup kullanım ömrü 2 yıldır.

Filtrelerin genel olarak sabit bir kullanım süresi varmış gibi gözükse de cihazın kullanımı da bu süre üzerinde etkilidir. Mesela kalabalık bir aile de membran filtre kullanım süresi 1,5 yıla kadar da düşebilmektedir.

Ayrıca şehir suyunun içerisindeki maddeler de bu süreyi etkileyen bir diğer unsurdur. Eğer çok ağır klor veya ağır metaller varsa filtreleri belirtilen süreden daha sık değiştirmek sağlık için önemlidir.

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Değiştirilmezse Ne Olur?

Su arıtma cihazının amacı suyu zararlı maddelerden arıtmaktır. Bu işlemi de cihazın içerisindeki filtreler yapmaktadır. Eğer filtreler kullanım süreleri sonunda değiştirilmez ise;

-          Suyun tadı değişip, bozulur. Bazı durumlarda tatlandırıcı filtreden dolayı suyun tadı değişmese bile suyun duru renginde değişim olur.

-          Süresi geçen filtre efektif olarak çalışmadığı için kaliteli arıtma yapamayacak ve zararlı mikropları arındıramadığı için kullananların sağlığını olumsuz etkileyecektir. Bağırsak rahatsızlıkları bu duruda en sık rastlanılan durumlardır.

-          Su arıtma cihazları hortumlarında kir ve maddeler birikeceğinden akan suyun hacmi azalacaktır.

Periyodik cihaz bakımı, asla göz ardı edilmemesi gereken bir unsurdur Ayrıca bu bakımları yetkili ve konusunda uzman teknik servislere yaptırılması da önemlidir. Yetkin olmayan bir servis doğru bakım yapamayacak, kalitesiz filtrelerle hem sağlığınızı olumsuz etkileyecek hem de cihazın bozulması gibi maliyet kayıplarına neden olabilecektir.

İlser Su Arıtma teknolojileri olarak, su arıtma cihazı teknik servisimiz ile uygun bütçelerle hizmet veriyoruz. Birinci sınıf, yüksek teknolojili ürünlerimiz, kaliteli yedek parçalarımız ve konusunda uzman teknik servis personelimiz ile profesyonel hizmetlerimiz ile yüzde 100 müşteri memnuniyetini hedefleyerek çalışıyoruz.

Ayrıntılı bilgi almak için https://www.ilsersuaritma.com/su-aritma-servisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.