x
sadsad x
asdasd
 Su Arıtma Cihazının Kullanım Amacı

Su Arıtma Cihazının Kullanım Amacı

30 Kasım 2020

Evde kullanımın yanı sıra endüstriyel anlamda da temiz suya ihtiyaç büyüktür. Özellikle kalabalıklaşan nüfus ve doğal kaynakların tükenmesi doğal suların azalmasına veya kirlenmesine neden olmuştur. Su arıtma cihazları ise kirlenmiş suların yeniden temizlenmesi ve sağlıklı hale getirilmesini sağlayan önemli teknolojik yeniliklerdir.

Su arıtma cihazları ev tipi olabildiği gibi sanayi tipi de olup, endüstriyel anlamda da kullanılır. Bu cihazlar, içme ve kullanma sularının kötü kokulardan, zararlı bakterilerden arındırılması kaliteli ve sağlıklı içilebilir su elde edilmesine yardımcı olurlar. Evde kullanılan arıtma cihazlarında ise ister musluklara takılan istenilirse de bina girişine takılan cihazlar mevcuttur. Arıtma cihazları ile sudaki sağlığı bozan bakteriler kadar, elektronik eşyaları bozan kireçte filtrelenir.

Su Arıtma Cihazının Çalışma Prensibi Nasıldır

Su arıtma cihazının suyu temizlemesi filtreleri sayesinde olur. Ters ozmoz sistemi ile su arındırılır ve temiz hale getirilir. Bu cihazlarda genel olarak 5 filtreleme sistemi bulunur.

  • Ön filtre; suyun içerisindeki makro boyuttaki tabancı maddelerin temizlendiği kısımdır.
  • Aktif karbon blok filtre; bu aşamada suya kötü koku veya tat veren materyaller arındırılır.
  • 1 mikron supun litre; suyun içerisindeki daha küçük partiküller halinde bulunan zararlı maddeler filtrelenir
  • Membran filtre; bu filtre ile suyun içerisindeki kalan tüm yabancı maddeler ayrıştırılarak pH değeri yüksek su elde edilir. Bu filtreleme sitemi ters ozmoz teknolojisinin önemli bir parçasıdır.
  • Tatlandırıcı filtre; suyun lezzetli hale gelmesini sağlayan filtredir.

Su arıtma cihazları bir seferliğine alınmış cihazlardır. Ancak periyodik bakımlarının yanı sıra filtrelerinin belli süreler içerisinde değiştirilmesi gerekir. Su arıtma cihazlarında en önemli görevi filtreler yaptığı için bu filtrelerin değişimi oldukça önemlidir.

Su Arıtma Cihazı Filtre Değim Süresi Ne Kadardır?

Arıtma sistemlerinin en önemli parçası olan filtrelerin farklı kullanım ömürleri bulunur. Cihazların teknolojine bağlı olarak farklı adet filtreler bulunabilir. Kulanım ömrü dolmuş filtreler, görevlerini etkin şekilde yapamazlar, dolayısıyla da suyun kalitesi düşer. Suyun renginden kokusuna, lezzetine kadar istenmeyen değişiklikler meydana gelir.

Filtrelerin farklı arıtma özellikleri olduğundan birbirinden farklı kullanım süreleri bulunur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

-       Mineral filtre 12 ila 24 ay arasında,

-       Alkali filtre 1 ila 1,5 yıl arasında

-       5 micron filtre ve karbon blok filtre 6 ay,

-       Post karbon filtre 1 yıl,

-       Membran filtre ise 2 yıl da değiştirilmesi gerekir.

Filtre değişimlerinde profesyonel teknik destek almak avantaj sağlar.

Sağlıklı ve Temiz suya ulaşabilmek içinwww.ilsersuaritma.com/en-iyi-su-aritma-cihazi sayfamıza erişebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.