x
sadsad x
asdasd
 Su Arıtma Cihazları Suyu Nasıl Arıtır?

Su Arıtma Cihazları Suyu Nasıl Arıtır?

12 Kasım 2020

Musluk sularının insan sağlığı açısından zararlı maddeler içermesi sebebi ile içme kadar kullanım içinde uygun olmaz. Temiz suların gün geçtikçe azalması, temiz suya ulaşmanın en önemli ihtiyaçlardan birisi haline gelmesine neden olmuştur. Şebeke sularının temizlenmesi için birçok teknoloji geliştirilmiştir.

Musluklardan akan suların temizlenmesinde su arıtma cihazları, ekonomik ve hızlı sonuçlar doğurur. Günümüzde su arıtma cihazları sanayiye olduğu kadar evlerde de şebeke sularının temizlenmesi amacı ile aktif şekilde kullanılır.

Su arıtma cihazları, musluklardan gelen şebeke sularının içerisinde bulunan görünür veya görünmez haldeki katı parçacıkları, mikroorganizmaları ve zararlı tüm kimyasal maddeleri filtre ederek, suyun temiz ve içilebilir hale gelmesini sağlar. Bu filtreleme işleminde de en güvenilir su arıtma teknolojisi olan ters ozmoz sistemi kullanılır.

Su Arıtma Cihazları Çalışma Mantığı Nasıldır?

Su arıtma cihazları genel olarak motorlu – pompalı veya motorsuz pompasız olarak ikiye ayrılır. Motorlu ya da motorsuz sistemler suyun basıncına bağlı olarak tercih edilir. Suyun basıncı düşük ise motorlu, suyun basıncı 4 bar ve üstü ise motorsuz su arıtma cihazları rahatlıkla tercih edilebilir.

Su arıtma cihazlarında motor olması ya da olmaması fark etmeksizin ikisinde de aynı şekilde kaliteli, sağlıklı ve temiz su üretilir. Cihazın kalitesini sağlayan unsur filtrelerdir. Farklı filtre seviyelerine sahip su arıtma cihazı modelleri bulunur. Su arıtma cihazlarındaki filtreler şu şekilde sıralanabilir;

  • Ön Filtre: Şebeke suyundaki makro boyutta yer alan maddelerin arıtılmasında yardımcı olur. Çamur, kir veya tortuları uzaklaştırır. Bu filtre 5 mikron gözenek özeliğindedir. Suyun daha berrak olmasını sağlar

  • Akif Karbon Blok Filtre: Suyun klor ve benzeri kimyasallardan arındırılmasına yardımcı olur. Bu şekilde suyun kötü koku ve tadı da ortadan kalkar.

  • Bir Mikron Supun Filtre: 1 mikron gözenek özelliğinde olan bu filtre ile suda bulunan çok küçük boyuttaki maddeler filtrelenir.

  • Membran Filtre: Suyun içerisindeki yararlı mineralleri koruyarak zararlı kimyasallardan arındırılmasını sağlar. Bu filtre ters ozmoz sisteminin ana parçasıdır.

Ters Ozmoz Nedir?

Ters ozmoz, su arıtma işlemin en güvenilir teknolojilerinden birisidir. Bu sistem iki aşamada çalışır. İlk aşamada şebeke suyu belli filtrelerden geçerek belli bir seviyeye kadar arındırılır. İkinci aşamada su belli bir basınç ile membran filtrelerden geçirilir. Bu süreç sonunda su, temiz ve içilebilir su ve atık su olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrıştırılan su yüksek pH değerine sahip kaliteli, içimi keyifli ve sağlıklı sudur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.