Türkiye 2030 da Su Fakiri!

04 Nisan 2019
<h1>Türkiye 2030 da Su Fakiri! </h1>

Ülkemiz sanıldığının aksine SU zengini bir ülke değil. Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8-10 bin m³ olan ülkeler “su zengini” , 2000m³ den az olanlar “su azlığı çeken” , 1000m³ den az olanlar ise “su fakiri”  ülkeler arasında kabul ediliyor. DSİ nin verilerine göre ülkemizin tüketilebilir yerüstü ve yeraltı potansiyeli yılda ortalama toplam 112 milyar m³. Türkiye, kişi başına ortalama1500m³  ile su azlığı yaşayan bir ülke sınıfına giriyor. Türkiye’de son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı 4 bin m³ den, 1430m³ e düştü. Devlet İstatistik Enstitüsü 2030 da nüfusumuzun 100 milyon olacağını öngörüyor.

Mevcut kaynakların tamamının bozulmadan korunduğunu varsayarsak bile 2030 yılı için kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının 1000m³ civarında olacağı söylenebilir. Türkiye su fakiri bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor

 

Su fabrikalarda üretilemeyen doğal bir varlıktır. Suyun fabrikası deniz, göl ve akarsulardır. Toprak, hava ve suyun korunması bu açıdan çok önemli. Hava temiz ise yağmur suyunda asit oranı çok daha yüksek olacak, asitli suların madde çözme eğilimi de yüksek olacağından bulunduğu ortamdaki topraktan daha çok madde çözecektir. Sağlıklı temiz kullanılabilir su; içerisinde kirleticilerin bulunmadığı ve gerekli çözünmüş faydalı mineral maddeleri yeterli oranda içeren sudur. Bir toplumun güvenli ve kolayca erişilen bir su kaynağı varsa, herkesin daha sağlıklı olma şansı vardır.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.