x
sadsad x
asdasd
Az Su İçmenin Zararları Nelerdir

Az Su İçmenin Zararları Nelerdir

02 Ağustos 2021

Canlılar için oksijen kadar önemli olan unsur kuşkusuz su içmektir. Her ne kadar tüketilen besinlerden su ihtiyacı giderilse de, vücut her zaman saf su tüketmek ister. Aksi takdirde vücut fonksiyonları yavaşlamaya ve görevini yerine getirmemeye başlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu en az su miktarı 2 litredir. Bu ihtiyaç hava şartlarına ve vücudun hareketlilik durumuna göre değişiklik gösterir.

Sıcak bir havada spor yapan bir kişinin günlük su içme ihtiyacı 2 litreden daha fazla olabilir. Az su içen kişilerde görülen bazı zararlı etkiler vardır. Bunlardan bazıları şu başlıklar altında değerlendirilebilir;

  • Metabolizmanın yavaşlaması

  • Cilt kuruluğu

  • Kilo problemleri

  • Tansiyon

  • Ağız kuruluğu

  • Konsantrasyon bozukluğu

  • Vücut direncinin düşmesi

Vücudun suya ihtiyaç duyduğunu anlamanın en kolay yolu ise idrar rengine bakmaktır. İdrar renginin koyu görünmesi, vücudun suya ihtiyacı olduğunu ortaya koyar.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su içmek, vücuda hem bedensel hem de zihinsel olarak birçok fayda ortaya koyar. Bedensel etkiler arasında hareket kabiliyetinin artış göstermesi yer alır. Su tüketiminin eklemlere destek vermesi, günlük hareketlerinizi rahat bir şekilde yapmanıza fayda sağlar. Bunun yanı sıra düzenli su tüketen kişilerin ciltlerinde de olumlu etkiler göze çarpar. Cilt canlı, parlak ve nemli hale gelir. Ayrıca saçlar da parlak ve dolgun görünüm kazanır.

Su içmenin zihinsel faydaları incelendiğinde ise depresyonun önüne geçmesi yer alır. Yapılan araştırmalara göre su içmek; ruh sağlığının iyileşmesine ve olumsuz düşüncelerin ortadan kalkmasına fayda sağlar.

Güne 1 bardak su ile başlamanız cilt sağlığınızdan, metabolizmaya kadar birçok farklı alanda olumlu etkiler ortaya koyar. Ancak bu noktada içtiğiniz suyun temiz ve sağlıklı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle plastik şişelerde satışa sunulan sulardan uzak durmanız sağlığınız açısından büyük öneme sahiptir.

İhtiyaçtan Fazla Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Yediğiniz ya da içtiğiniz her türlü besinin gereğinden fazla alınması fayda yerine zarar verir. Paracelsus “her şey zehirdir, zehiri belirleyen dozudur” diyerek suyun bile fazla içilmesinin zararlı olduğunu belirtir. Gereğinden fazla su içilmesinin en önemli sonucu su zehirlenmesidir.

Su zehirlenmesi, bir anda fazla su tüketmek sonucu ortaya çıkar ve beraberinde hiponatremi problemini getirir. Hiponatremi ise kandaki sodyum oranının düşerek, vücudun şişmesine ve yaşam fonksiyonlarının bozulmasına yol açar. Hiponatremi sonucunda insan yaşamı ciddi olarak tehlike altına girer.

Su zehirlenmesi ve hiponatreminin önüne geçebilmek için ihtiyacınız kadar su içmeniz gerekir. Ayrıca mide bulantısı, kas ağrısı ve şişkinlik gibi problemler de fazla su tüketiminin belli başlı sonuçları arasında yer alır. Bahsedilen problemlerin önüne geçebilmek için gün içinde içmeniz gereken su miktarını zamana yaymanız büyük öneme sahiptir. Özellikle susamadığınız halde zorla su içmeye çalışmanız da sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

Az Su İçmenin Zararları Nelerdir

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.