x
sadsad x
asdasd
Bebekler Hangi Suyu İçmeli?

Bebekler Hangi Suyu İçmeli?

23 Ağustos 2021

Su içmek, vücut fonksiyonlarının doğru şekilde çalışabilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Söz konusu bebekler olduğunda ise sağlıklı gelişim açısından da doğru su tüketimi gereklidir. Bilinçli ebeveynler, bebeklerinin sağlığı için suyun kalitesine önem vererek seçim yapar.

Ancak bebeklerin içeceği suyun belli başlı özellikleri taşıması gerekir. Bu özellikler arasında suyun pH değeri yer alır. Suyun pH değeri 7,5 - 8,5 arasında olmalıdır. Belirtilen değerlerden yüksek ya da alçak olan su, sağlığı olumsuz yönde etkiler.

Eski zamanlarda arıtma ve hazır su tüketiminin yaygın olmaması nedeniyle aileler, bebeklerine su kaynatıp soğutarak temiz hale getirmeye çalışırdı. Günümüzde musluk sularında arıtma kullanılması temiz ve sağlıklı su tüketimini kolay hale getirir. Ayrıca arıtma suyu tüketilmesi bebeğe sadece doğrudan içirirken değil, anneden bebeğe emzirme yoluyla da sağlıklı şekilde aktarılır.

Bebeklere Kaç Aydan İtibaren Su Verilmesi Gerekir?

Bebeklerde su tüketimi için Dünya Sağlık Örgütü 6.aydan sonrasını önerir. Bebek, 6. aya kadar su ihtiyacını anneden süt emerek takviye eder. Ancak doktorlar gerekli gördüğü takdirde 6.aydan önce de su verilmesini önerebilir.

Bebeklere su verirken 2 unsurdan uzak durulmalıdır. Birincisi musluk suyu, ikincisi ise plastik şişelerde satışa sunulan hazır sulardır. Yapılan araştırmalara göre musluk suları, sağlığı ciddi anlamda tehlike altına alan birçok zararlı içerik barındırır. Özellikle musluk sularında bulunması muhtemel olan mikroplar, henüz bağışıklık sistemi gelişmemiş olan bebeğinizin hastalanmasına yol açar.

Bebeklere su verirken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta daha vardır. Bunlardan ilki, bebeğin susuzluk durumudur. Bebeğe ihtiyacından fazla ya da az su verilmesi sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine yol açar. Bebeklerde susuzluğun belli başlı belirtileri vardır. Bunlar arasında; koyu renkli idrar, hareketsizlik ve kuru tenli cilt yapısı dikkatleri üzerine çeker.

Plastik Şişelerdeki Suların Zararları Nelerdir?

Günümüzde plastik şişelerin canlılara ve doğaya verdiği zararlar hakkında yüksek bir bilinç oluşmuştur. Fakat buna rağmen birçok insan çeşme suyundan ziyade plastik şişelerdeki suların daha sağlıklı olduğunu düşünür. Ancak plastik şişelerde satışa sunulan sularda kanserojen etki korkutan bir detaydır. Petrokimya ürünlerinden üretilen plastik şişeler, Bisfenol A ve fitalat içerir. Bunlar, başta hormonlara etki eden çok zararlı bileşiklerdir.

Pet şişelerde bulunan zehirli toksinler şeker ya da kalp rahatsızlığı gibi çeşitli hastalıklara da yol açar. Özellikle bekletilmiş su tüketilmesi göğüs kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olur. Birçok kişi aynı pet şişeyi defalarca kullanır.

Tek kullanımlık olan pet şişenin doldurulup yeniden boşaltılması var olan toksik etkinin daha da fazla olmasına yol açar. Hem kendinize hem de bebeğinize yapabileceğiniz en büyük iyilik arıtma suyu kullanmaktır. Arıtma suyu pratik kullanım imkanı ortaya koymasının yanı sıra, suda bulunan zararlı etkenleri ortadan kaldırır. Bu sayede sağlığınız için en doğru seçimi yapma şansı elde edersiniz.

Bebekler Hangi Suyu İçmeli

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.