x
sadsad x
asdasd
Çok Su İçmek Zararlı Mı?

Çok Su İçmek Zararlı Mı?

08 Şubat 2022

Su, insan hayatındaki en önemli besin hatta yaşam kaynakları arasında ilk sıralarda yer alır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için mutlaka rutin su içme düzeninin olması gerekir. Bu durum uzmanlar tarafından da onaylanır.

Su; vücut besinlerinin taşınması ve vücut ısısının korunması gibi konularda büyük katkı sağlar. Bu nedenle gün içinde mutlaka su tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Fakat günlük su tüketim oranı için net bir rakam vermek doğru olmaz. Çünkü insanların bünyesi yapı gereği farklılık gösterir. Bundan dolayı da her insanın günlük tüketmesi gereken su oranı değişkenlik gösterebilir.

Su tüketmenin faydaları son derece fazladır. Ancak gereğinden fazla su tüketilmesi durumunda da fayda yerine zararla karşı karşıya kalınabilir. Dolayısıyla su tüketim oranının kişinin vücut yapısına ve sağlık durumuna göre ideal bir dengede olması büyük önem arz eder.

Çok su İçmek Zaralı mı

Çok Fazla Su İçmenin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Su hayat kaynağıdır ve bu sebeple de az içilmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Ancak çok fazla içilmesi de bazı istenmeyen durumlara neden olabilir. Bu nedenle ideal dengeyi tutturmak son derece önemlidir. Gereğinden fazla su tüketilmesi durumunda ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlardan bahsetmek gerekirse;

  • Su zehirlenmesi

Aşırı oranda su içmek, su zehirlenmesi yaşanmasına neden olabilir. Sağlıklı bir şekilde çalışan böbrekler, suyu boşaltma konusunda son derece başarılıdır. Ancak aşırı tüketim durumunda böbrek sistemi de eksik kalabilir. Bu noktada da zehirlenme durumu ortaya çıkar. Nefes almada güçlük yaşama, kan basıncının yükselmesi, uyuşukluk hissi ya da çift görme gibi durumlar su zehirlenmesinin belirtileri arasında yer alır. Bu nedenle günlük su tüketim oranında dikkat edilmesi son derece önemli bir konudur.

  • Mide bulantısı ve kusma

Her ne kadar ilk etapta basit bir tepki gibi görünse de fazla su tüketmek ilerleyen süreçte midenizin bulanmasına neden olabilir. Bunun temel sebebi ise su tüketiminin fazla olması durumunda beyin hücrelerinin ekstra oranda şişmeye başlamasıdır. Bununla beraber kafatasındaki baskı oranı da artış gösterir. Tüm bu durumlar ise beraberinde mide bulantısı ve kusma gibi sorunları getirir. Vücuda zarar vermemek adına mutlaka ihtiyacınız kadar su tüketmeniz gerekir. Çok sık mide bulantısı ve kusma yaşamak vücudu bir hayli yorar. Bu durumda da kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

  • Karında şişlik hissi

Günümüzde pek çok insan, karnında meydana gelen şişlik hissinden şikayetçi olur. Bu şikâyet durumu kadınlarda, erkeklere oranla daha fazladır. Fazla su tüketimi, karında şişlik hissinin daha fazla olmasına yol açar. Gün içinde yüksek oranda su tüketmek, sanki birkaç öğün yemek yemişsiniz gibi bir his ortaya çıkarır. Bu da şişkinlik sorununa sebep olur. Özellikle suyu hem fazla oranda hem de hızlı bir şekilde içerseniz, şişkinlik hissi ekstra belirgin bir hale gelir. Çünkü hızlı bir şekilde su içmek, çoğu zaman hava yutmaya neden olur. Bu da kişilere şişkinlik hissi ve rahatsızlık olarak geri döner. Bu sebeple su tüketiminde dikkatli davranmakta fayda vardır.

  • Kas ağrıları

Gereğinden yüksek oranda su tüketmek, vücuttaki kasların ağrımasına da sebep olur. Kasların mevcut işlevlerini ve kalbin atış hızını koruyabilmesi için, vücudun elektrolitlere ihtiyacı olur. Fakat çok su tüketildiği zaman vücuttaki elektrolit oranında düşme meydana gelir. Bu durumda ise kaslar, gerekli işlevlerini yerine getiremez. Aslında bu durum, sağlık açısından son derece sakıncalıdır. Bunun sonucunda da hem kas spazmı hem de kas krampı yaşama ihtimaliniz artış gösterir. Bu tip sorunlar yaşamamak adına su içme oranınızı mutlaka gözden geçirmeniz gerekir. İlk zamanlarda olmasa bile daha ileri ki zamanlarda bahsi geçen sorunlarla karşı karşıya kalınması olası bir ihtimaldir.

  • Aşırı oranlı hidrasyon belirtileri

Günlük su tüketim oranını ayarlamak çoğu zaman kolay olmaz. Özellikle ilk zamanlarda fazla su içen kişiler, bu durumu genel olarak fark etmezler. Çok su tüketimi durumunda yaşanabilecek en genel ve bariz sıkıntı baş ağrısı olarak bilinir. Eğer baş ağrısı sorununu sık bir şekilde yaşıyorsanız, birkaç gün su tüketim oranınıza dikkat etmenizde fayda vardır. Bu sayede baş ağrısı sorununuz çözüm bulurken, bir yandan da ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek farklı sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Sağlıklı bir yaşam için "Su Arıtma Cihazlarımızı" inceleyebilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.