x
sadsad x
asdasd
Çok Fazla Su İçmek Zararlı Mı? Zararları Neler?

Çok Fazla Su İçmek Zararlı Mı? Zararları Neler?

08 Şubat 2022

Çok Su İçmek Zararlı Mı?

Su, insan hayatındaki en önemli besin hatta yaşam kaynakları arasında ilk sıralarda yer alır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için mutlaka rutin su içme düzeninin olması gerekir. Bu durum uzmanlar tarafından da onaylanır.

Su; vücut besinlerinin taşınması ve vücut ısısının korunması gibi konularda büyük katkı sağlar. Bu nedenle gün içinde mutlaka su tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Fakat günlük su tüketim oranı için net bir rakam vermek doğru olmaz. Çünkü insanların bünyesi yapı gereği farklılık gösterir. Bundan dolayı da her insanın günlük tüketmesi gereken su oranı değişkenlik gösterebilir.

Su tüketmenin faydaları son derece fazladır. Ancak gereğinden fazla su tüketilmesi durumunda da fayda yerine zararla karşı karşıya kalınabilir. Dolayısıyla su tüketim oranının kişinin vücut yapısına ve sağlık durumuna göre ideal bir dengede olması büyük önem arz eder.

Çok su İçmek Zaralı mı

Çok Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Su hayat kaynağıdır ve bu sebeple de az içilmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Ancak çok fazla içilmesi de bazı istenmeyen durumlara neden olabilir. Bu nedenle ideal dengeyi tutturmak son derece önemlidir. Gereğinden fazla su tüketilmesi durumunda ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlardan bahsetmek gerekirse;

  • Su zehirlenmesi

Aşırı oranda su içmek, su zehirlenmesi yaşanmasına neden olabilir. Sağlıklı bir şekilde çalışan böbrekler, suyu boşaltma konusunda son derece başarılıdır. Ancak aşırı tüketim durumunda böbrek sistemi de eksik kalabilir. Bu noktada da zehirlenme durumu ortaya çıkar. Nefes almada güçlük yaşama, kan basıncının yükselmesi, uyuşukluk hissi ya da çift görme gibi durumlar su zehirlenmesinin belirtileri arasında yer alır. Bu nedenle günlük su tüketim oranında dikkat edilmesi son derece önemli bir konudur.

  • Mide bulantısı ve kusma

Her ne kadar ilk etapta basit bir tepki gibi görünse de fazla su tüketmek ilerleyen süreçte midenizin bulanmasına neden olabilir. Bunun temel sebebi ise su tüketiminin fazla olması durumunda beyin hücrelerinin ekstra oranda şişmeye başlamasıdır. Bununla beraber kafatasındaki baskı oranı da artış gösterir. Tüm bu durumlar ise beraberinde mide bulantısı ve kusma gibi sorunları getirir. Vücuda zarar vermemek adına mutlaka ihtiyacınız kadar su tüketmeniz gerekir. Çok sık mide bulantısı ve kusma yaşamak vücudu bir hayli yorar. Bu durumda da kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

  • Karında şişlik hissi

Günümüzde pek çok insan, karnında meydana gelen şişlik hissinden şikayetçi olur. Bu şikâyet durumu kadınlarda, erkeklere oranla daha fazladır. Fazla su tüketimi, karında şişlik hissinin daha fazla olmasına yol açar. Gün içinde yüksek oranda su tüketmek, sanki birkaç öğün yemek yemişsiniz gibi bir his ortaya çıkarır. Bu da şişkinlik sorununa sebep olur. Özellikle suyu hem fazla oranda hem de hızlı bir şekilde içerseniz, şişkinlik hissi ekstra belirgin bir hale gelir. Çünkü hızlı bir şekilde su içmek, çoğu zaman hava yutmaya neden olur. Bu da kişilere şişkinlik hissi ve rahatsızlık olarak geri döner. Bu sebeple su tüketiminde dikkatli davranmakta fayda vardır.

  • Kas ağrıları

Gereğinden yüksek oranda su tüketmek, vücuttaki kasların ağrımasına da sebep olur. Kasların mevcut işlevlerini ve kalbin atış hızını koruyabilmesi için, vücudun elektrolitlere ihtiyacı olur. Fakat çok su tüketildiği zaman vücuttaki elektrolit oranında düşme meydana gelir. Bu durumda ise kaslar, gerekli işlevlerini yerine getiremez. Aslında bu durum, sağlık açısından son derece sakıncalıdır. Bunun sonucunda da hem kas spazmı hem de kas krampı yaşama ihtimaliniz artış gösterir. Bu tip sorunlar yaşamamak adına su içme oranınızı mutlaka gözden geçirmeniz gerekir. İlk zamanlarda olmasa bile daha ileri ki zamanlarda bahsi geçen sorunlarla karşı karşıya kalınması olası bir ihtimaldir.

  • Aşırı oranlı hidrasyon belirtileri

Günlük su tüketim oranını ayarlamak çoğu zaman kolay olmaz. Özellikle ilk zamanlarda fazla su içen kişiler, bu durumu genel olarak fark etmezler. Çok su tüketimi durumunda yaşanabilecek en genel ve bariz sıkıntı baş ağrısı olarak bilinir. Eğer baş ağrısı sorununu sık bir şekilde yaşıyorsanız, birkaç gün su tüketim oranınıza dikkat etmenizde fayda vardır. Bu sayede baş ağrısı sorununuz çözüm bulurken, bir yandan da ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek farklı sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Bir Anda Çok Su İçmek Zararlı mı?

Bir anda çok fazla su içmek, bilimsel olarak zararlı olmasa da bazı sorunlar yaratabilir. Midenin genişlemesi veya ağza su gelmesi gibi sorunlar bir anda fazla su içme sonucu ortaya çıkabilir. Bir seferde çok su içmek yerine aralıklarla belli miktarlarda su içmek çok daha yararlıdır. Bir seferde bir ya da iki bardak su içmek vücut için gerek olan ideal su alımını karşılar.

Çok Su İçmek Böbreklere Zararlı mı?

Normalden fazla yani günde 2 veya 2,5 litreden fazla su içilmesi böbreklerin fazla çalışmasına neden olabilir. Fazla su içmek vücuttaki potasyum, sodyum ve mineral dengesini de olumsuz etkileyebilir. Bu durum da vücuttaki işlevsel faaliyetlerin dengesinin bozulmasına neden olabilir. Çok fazla su içmek böbrekleri yorabilir ve fonksiyonel bozukluklara yol açabilir.

Aşırı Su Tüketimi Nedir?

Günlük alınması gereken su miktarından çok daha fazla miktarda su tüketilmesine aşırı su tüketimi denir. Aşırı su tüketimi insan sağlığına zararlıdır. Kandaki sodyum ve elektrolit seviyelerini aniden düşürebilen aşırı su tüketimi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Az su içilmesi kadar çok fazla da su içmek sağlığa zararlı etkiler yaratır.

Aşırı Su İçme İsteği Neden Olur? 

Sürekli su içme isteğinin altında şeker hastalığı yatıyor olabilir. Yapılan fiziksel aktivite, terleme durumu ne kadar su içilmesi gerektiğini etkiler. Eğer aşırı su içme isteğiniz varsa mutlaka uzman doktora başvurarak altında yatan nedenlerin araştırılmasını istemelisiniz. Aşırı su içme isteği diyabet hastalığından kaynaklanıyorsa bir an önce tedavi sürecin başlaması gerekir.

Çok Fazla Su İçmenin Zararları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çok su içmek hamilelik belirtisi mi?

Sık idrara çıkma hamilelik belirtileri arasında yer alır. Bu nedenle de sık idrara çıkmaktan kaynaklı bol su içme isteği de olabilir. Ancak aşırı su içme isteği tek başına hamilelik nedeni olarak düşünülemez.

Çok su içmek kusturur mu?

Çok su içildiğinde beyindeki hücrelerde şişme meydana gelebilir. Bu durumda mide bulantısı ve kusma gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Özellikle hızlı ve aşırı su içme durumunda kusma ortaya çıkabilir. Mide bulantısı ve kusma aşırı ve hızlı su içmenin ortaya çıkarabileceği semptomlar arasında yer alır.

Fazla su içmek baş ağrısı yapar mı?

Aşırı hidrasyon belirtisi olarak baş ağrısı aşırı su içmede öne çıkan bir belirtidir. En yaygın ve en erken yaşanabilecek belirtilerden biri baş ağrısıdır. Fazla su içmek baş ağrısına neden olabilir.


Sağlıklı bir yaşam için "Su Arıtma Cihazlarımızı" inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.