x
sadsad x
asdasd
İçme Sularının Bulanık Olmasının Sebepleri Nelerdir?

İçme Sularının Bulanık Olmasının Sebepleri Nelerdir?

26 Mayıs 2021

İçme Sularının Bulanık Olmasının Sebepleri Nelerdir?

Su, insan yaşamı ve diğer canlıların varlığını sürdürebilmesi için son derece önemlidir. Suyun insan vücuduna olan faydalarından tam anlamıyla faydalanabilmek için özellikle içme sularının kaliteli olması gerekir. Kaliteli su içmenin en iyi yolu su arıtma cihazı kullanmaktır. Su arıtma cihazı kullanılmasına rağmen bazen içme sularının bulanık olduğu gözlemlenir.

Su arıtma cihazlarında bulunan filtrasyon sisteminin yetersizliği içme sularının bulanık olmasına neden olur. Verimli bir filtreleme yapılamaması suda kum, demir, kil, sülfür gibi maddelerin ve tortuların asılı kalmasına neden olur. Bunun sonucunda da içme suyu bulanık olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman filtrelerin değiştirilmesi gerekir.

Filtreler yeni ise ve buna rağmen içme suyu bulanık oluyorsa filtrasyonu daha güçlü olan su arıtma markalarına yönelmek gerekir. Bulanık su içmek sağlık açısından zararlıdır. Bu nedenle bulanık olan suyu farklı teknikler kullanarak içilebilir hale getirmeye çalışmak yerine su arıtma cihazı ile ilgili harekete geçmek gerekir.

İçme Suyu Neden Kokar?

Suyun doğal halinin kokusu yoktur. Bu nedenle içme ve kullanma sularında koku olmaması gerekir. Suda koku olmasının birbirinden farklı nedenleri bulunur. Suda üreyen canlı mikroorganizmalar, organik maddeler, su geçiş hatlarında oluşan yıpranmaya bağlı gaz, metalik, organik ve inorganik maddeler kokuya neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için su arıtma cihazı satın alırken cihazlarda bulunan aktif karbon teknolojisi hakkında bilgi almak önemlidir.

Su arıtma cihazı kullanıyorsanız ve buna rağmen suyunuzda koku oluşuyorsa, su arıtma cihazını değiştirmek gerekir. Aktif karbon teknolojisi bulunan cihazlar suda organik ve inorganik mikroorganizmaların üremesine engel olur. Bu teknolojiye sahip olan su arıtma cihazı satın alarak suyunuzu kokusuz ve sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Sağlıklı İçme Suyunun Özellikleri Nelerdir?

Suyun, içilebilir olması için çeşitli özelliklere sahip olması gerekir. Suyun sağlıklı ve içilebilir olduğunu gösteren özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Suyun içeriğinde amonyak ve nitrik bulunmaması gerekir. Amonyak ve nitrit, suyun kirli olduğunu gösterir.

  • İçme suyunun içeriğinde nitrat bulunmaması çok önemlidir. Çünkü içeriğinde nitrat bulunan su aşırı derecede kirli sudur. Bu madde özellikle çocuklar için tehlikelidir.

  • İçme suyunda bulunan klorür miktarı 200 mg üzerine çıkmamalıdır.

  • Sağlıklı içme sularında fenol ve yağ gibi suyun tadını kokusunu ve görüntüsünü değiştiren maddeler bulunmaması gerekir.

  • Hidrojen, sülfür, mangan ve demir gibi elementlerin suda bulunmaması gerekir.

  • Suyun kokusuz, tatsız ve berrak olması gerekir.

  • İçimi yumuşak ve keyifli olması gerekir.

  • Suda bulunan flor miktarının 1 litrede 1 mg’dan az, 2 mg’dan fazla olmaması gerekir.

Bu şartları sağlayan içme suları sağlıklıdır. Bu nedenle güvenle içilebilir. Yukarıdaki özellikleri sağlayan su arıtma cihazlarını kullanmak içme suyunuzu her zaman kaliteli ve keyifli bir şekilde tüketmenize yardımcı olur.

Sularının Bulanık Olmasının Sebepleri Nelerdir

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.