x
sadsad x
asdasd
 İçme Suyu PH Değeri Kaç Olmalıdır?

İçme Suyu PH Değeri Kaç Olmalıdır?

11 Kasım 2020

pH Değeri Nedir?

Açılımı “Power of Hydrogen” olan pH değeri, alkali veya asidik olma anlamına gelir. Bu değer 0 ile 14 arasında değerlendirilir. Türkçeye “Hidrojenin Gücü” olarak da çevirebileceğimiz pH değerindeki 0, en asidik hali 14 ise alkali hali ifade eder.

pH kavramı, Danimarkalı kimyager Søren Peder Lauritz Sørensen tarafından 1909 yılında Carlsberg Laboratuvarında ilk kez tanımlanmıştır. pH, hidyojen iyonunun aktivitesi cinsinden asit ya da baz derecesini ifade eder. pH ölçülmesi kimyadan tarıma, tıptan su arıtmaya kadar pek çok alanda önemlidir.

Ayrıca pH vücudumuzda da önemli bir kavramdır. Vücudumuzu saran ve dış etkenlerden koruyan cildimizin sağlığından organlarımızın işlenmesine kadar pH seviyesi etki eder. Vücudumuzdaki pH seviyesinin dengesizleşmesi enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur.

pH Değeri Neye Göre Belirlenir?

pH seviyesi 0 ile 14 arasında değişkenlik gösteren değerdir. 

  • 0-7 arasında asidik

  • 7-14 arası da bazik

  • 7 pH seviyesi ise nötr sayılır. 

pH seviyesinin düşüklüğü özellikle vücut sağlığının bozulmasına neden olan bir faktördür. Düşük pH seviyesinde vücutta mikroskobik organizmaların üremesine uygun zemin yaratılmış olur.

Sağlıklı olabilmek için dikkat edilmesi gereken temel konulardan birisi de vücuttaki tüm sıvı ve dokuların pH değerlerinin korunmasıdır. Ancak günlük yaşam içerisinde alınan yiyecekler veya diğer unsurlar bu dengeyi bozmaktadır. pH seviyesini dengelemek için de asit dengesi düşük besinler ile pH seviyesi yüksek sular içmek önemlidir.

Musluk sularından bunu sağlamak mümkün değildir. Satın alınan suların pH seviyesine dikkat edilmesi önemlidir. Günümüzde pH seviyesi yüksek suları su arıtma cihazları ile elde etmek kolay, ekonomik bir yöntemdir. Kaliteli su arıtma cihazları ile pH seviyesi 9’a varan alkali sular kolayca elde edilebilir. Alkali su elde etmek için de alkali su arıtma cihazları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İdeal PH Değeri Aralığı Kaç Olmalıdır?

Saf suyun pH derecesi 7’dir. Yüzeyde bulunan suların normal pH aralığı 6,5 ile 8,5 arasındadır. Yeraltı su sistemlerindeki suların pH aralığı ise 6 ile 8,5 arasındadır. Yiyeceklerin veya içeceklerin pH seviyeleri de değişkendir. Mesela, elma suyunun pH seviyesi 3 iken kahvenin pH seviyesi ise 5,5’dur.

Kanımızın pH değeri 7,4’dür. Vücudumuzdaki pH seviyesi bu değerin altına düşerse veya çok üstüne çıkarsa hastalıklar açık hale gelir. Bu sebeple beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek alkali ağırlıklı hale getirip, pH değerini dengede tutmak önemlidir.

pH dengesini en iyi sağlayacak sağlıklı ürün ise sudur. Sudaki pH değerine dikkat ederek tüketmek çok önemlidir. Yüksek pH değerli sular için ise en kaliteli ve ekonomik çözümlerin başında su arıtma cihazları gelir. Su arıtma cihazlarının filtre sistemleri ile istenilen kalitede yüksek pH değerli sular elde edilir.

Suyun pH derecesi, temiz su kullanmak isteyen herkes için önemli bir unsurdur. Suyun sağlıklı olması ve hatta lezzeti açısından pH’ına dikkat edilmesi gerekir. pH derecesi suyun asidik veya bazik karakterini gösteren ölçüm birimidir. Suyun pH’ı ise 0 ila 14 rakamları arasında değişiklik gösterir. 0 ile 7 arasındaki pH dereceli sular asidik kabul edilirken, 7 ile 14 arasındaki sular ise bazik sudur. 7 pH derecesi ise nötr anlamındadır. Yani saf su 7 pH derecesindedir.

Yeraltında veya üstünde bulunan suların pH değerleri, içerisindeki maddelere bağlı olarak farklılık gösterir. İçme sularının yanı sıra doğal kaynak sularının da pH değeri ya nötr olmalı ya da hafif alkali sayılıp 7 üstünde olmalıdır.

Kaynak sularında en uygun pH değeri 6,5 - 8,5 arasında kabul edilirken, içme sularında ise bu değer 6,5 ile 9,2 arasında olması gerekir. Sağlıklı pH değerine sahip sular özellikle vücudun sağlığının korunması açısından tüketilmesi önemli bir unsur olur.

Suyun pH Seviyesi Neden Önemlidir?

İçtiğimiz suyun içeriğinde bulunan asit ve bazların seviyesini gösteren PH seviyesi suyun temiz olup olmadığını anlamamızı sağlar. pH değeri 2’den 14’e kadar olabilir. Bu değer 7’nin altında ise su asidik su olarak tanımlanır. 7’nin üzerinde olan sular alkalik yani temiz sudur.

Satılan tüm şişe sularda pH değerinin gösterilmesi zorunludur. Şebeke sularında ve şişe sularda ne yazık ki pH değeri oldukça düşüktür. pH değeri yüksek su içmek için en iyi yöntem kendi suyunuzu arıtmanızdır. Su arıtma cihazı pH değeri yüksek su elde etmenizi sağlar. Hidrojen iyonlarının yoğunluğunu gösteren pH değeri insan sağlığına zararlı olmayan suyun hangi su olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Sudaki pH Değeri Ayarlanabilir Mi?

Suya müdahale edip pH değerini istenilen oranlara getirmek mümkün. Arıtma sistemleriyle suyun içerisindeki asit ve bazları sudan arındırabiliriz. İçme suyu pH değeri 4,5 ile 9 arasında olmalıdır. Bu rakamı suyu arıtarak yakalayabiliyoruz.

PH değeriyle ilgili net bir çözüm arıyorsanız mutlaka su arıtma sistemlerini keşfetmelisiniz. Su arıtma sistemi pH değerini ayarlamanızı, suyu yumuşatmanızı ve sağlıklı, temiz su elde etmenizi sağlar. 

pH değerini sağlıklı standartlara getirmek için arıtma teknolojilerinden faydalanabilirsiniz. Kendi suyunuzu kendiniz hazırlayarak güvenilir içme suyu elde edebilirsiniz.

Sağlık Standartlarına Uygun Suyun Özellikleri Nelerdir?

Bizim temiz su olarak bildiğimiz suyun belli sağlık standartlarında olması gerekiyor. Suyun pH seviyesi, suyun sertlik derecesi gibi değerler suyun saflığını belirliyor. Suyun içerisinde birçok mineral ve farklı madde bulunur.

Bazı maddeler fazla olduğunda su sağlıklı olmaktan çıkar. Sağlıklı içme suyunun belli değerlerde olması gerekir. Alkali su sağlıklı ve bu değerleri taşıyan sudur. Sağlıklı suyun özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Kalsiyum miktarı 250 mg’a yakın olmalı,

  • Magnezyum miktarı 75 mg’a yakın olmalı,

  • Bikarbonat miktarı 600 mg’a yakın olmalı,

  • Suyun sertlik derecesi düşük olmalı,

  • pH değeri 7,2 ile 8,5 arasında olmalı,

  • Suyun tadı ve kokusu iyi olmalıdır.

Sağlık Standartlarına Uygun Su Nasıl Elde Edilir?

Günlük hayatımızda kullandığımız içme suyunu sağlık standartlarına uygun hale getirebiliriz. Arıtma sistemleriyle suyun olması gerektiği gibi ölçü değerlerinde olması sağlanabilir. Ancak su arıtma cihazı markaları ve modelleri de önemlidir. 

Seçtiğiniz su arıtma cihazlarında her bir filtre farklı bir arındırma özelliğine sahip olacaktır. Suyun yumuşatılması için de ayrıca filtreler bulunur. Sağlık standartlarına uygun su içmek istiyorsanız kendi suyunuzu kendiniz arıtmalısınız. Arıtma suyu yanınızda taşırken de cam şişe tercih etmeniz çok daha sağlıklı olur. Plastik şişe sulardan ve şebeke sularından sağlıklı su içmeniz pek mümkün değil diyebiliriz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.