x
sadsad x
asdasd
 Musluk Suyunun Zararları Nelerdir?

Musluk Suyunun Zararları Nelerdir?

26 Mayıs 2021

Musluk Suyunun Zararları Nelerdir?

İnsan varlığı için oksijen kadar gerekli olan suyu mümkün olduğu kadar temiz tüketmek önemlidir. Suyun temiz olması, sadece berrak bir görünüme sahip olmasını değil aynı zamanda içerik bakımından da kaliteli olmasını ifade eder.

Çeşitli koşullara bağlı olarak suyun içinde oluşan kimyasal ve toksik maddeler suyun sağlık için tehdit oluşturmasına neden olur. İçeriği ve kalitesi bozulan suyun görünüşünde, tadında ve kokusunda değişiklikler meydana gelir. Musluk sularında bu gibi durumlara çok sık rastlanır. Musluk sularının insan sağlığına olan zararları şu şekilde sıralanabilir.

  • Arsenik içeren musluk suyu ciğerlerde ve sindirim borusunda hasarlara neden olabilir.

  • Cıva, böbrek hastalıkları, beyin hasarı ve kas kontrolü kaybı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

  • Kurşun, merkezi sinir sistemi, böbrek hasarı, yüksek tansiyon, amniye ve üreme sisteminde problemlere yol açabilir.

  • Nitrat, kanser türlerine neden olabilir.

  • Tarım alanlarına yakın olan su kaynaklarının tarımsal ilaçlardan kirlenme olasılığı çok yüksektir. Bu ilaçların toprak yoluyla suya karışması sonucunda doğum kusurları, mutasyon, kalp ve damar hastalıkları ve oksijen açlığı gibi olumsuz sonuçlar görülebilir. 

Yemek Pişirirken ve Çay Demlerken Hangi Suyu Kullanmak Gerekir?

Vücut sistemlerinin dengeli bir şekilde çalışması için tüketilen su kadar yemeklerde kullanılan su da önemlidir. İçilen suyun pH değerinin yüksek olması ve her bakımdan temiz olması gerekir. Bu durum yemek ve çayda kullanılan su için de geçerlidir.

Mineral bakımından zengin ve pH değeri yüksek olan su ile yapılan yemekler ve demlenen çay daha lezzetlidir. Şişelenmiş suların bazıları bu aranan değerlere sahiptir. Fakat yemek ve çayda şişelenmiş su kullanmak bütçeyi olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca plastik şişeli su kullanılması durumunda çevreye ve sağlığa olumsuz etkileri olur. Musluk suyunu olduğu hali ile kullanmak da risk faktörü oluşturabileceği için en uygun seçenek su arıtma cihazı kullanmaktır.

Su arıtma cihazı ile daha düşük maliyetlerle hem içilebilir hem de mutfakta kullanılabilir kaliteli suya kavuşabilirsiniz. Kaliteli su arıtma cihazlarının suyu yumuşak içimli ve lezzetli olur. Bu sayede yaptığınız yemekler ve demlediğiniz çaylar da daha lezzetli olur.

Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Su arıtma cihazı satın almak hem sağlığınız hem de bütçeniz açısından son derece faydalıdır. Fakat bu durumun tam tersine dönmemesi için su arıtma cihazı satın alırken bazı detaylara dikkat etmek önemlidir.

Öncelikle su arıtma cihazlarında bulunan filtrelerin sağlık belgesine sahip olması gerekir. Diğer malzemelerin kalitesi, ürün garantisi ve montaj işçiliği verilmesi gereken hizmetler arasında yer alır. Özellikle de cihazın, yetkili satıcısının resmi garanti belgesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra hizmet sunan firmanın; yeterlilik sertifikası, yerinde montaj ve servis sertifikasına sahip olması gerekir. Teknik destek ihtiyacı duyulduğu zaman bu durumun ne şekilde karşılanacağı da önemlidir. Bütün bu bilgiler ışığında su arıtma cihazı satın alarak bütçenizi büyük bir sorundan kurtarabilirsiniz.

Musluk Suyunun Zararları Nelerdir

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.