sadsad x
asdasd
 PH Değeri Nedir?

PH Değeri Nedir?

07 Kasım 2020

Açılımı “Power of Hydrogen” olan pH değeri, alkali veya asidik olma anlamına gelir. Bu değer 0 ile 14 arasında değerlendirilir. Türkçeye “Hidrojenin Gücü” olarak da çevirebileceğimiz pH değerindeki 0, en asidik hali 14 ise alkali hali ifade eder.

pH kavramı, Danimarkalı kimyager Søren Peder Lauritz Sørensen tarafından 1909 yılında Carlsberg Laboratuvarında ilk kez tanımlanmıştır. pH, hidyojen iyonunun aktivitesi cinsinden asit ya da baz derecesini ifade eder. pH ölçülmesi kimyadan tarıma, tıptan su arıtmaya kadar pek çok alanda önemlidir.

Ayrıca pH vücudumuzda da önemli bir kavramdır. Vücudumuzu saran ve dış etmenlerden koruyan cildimizin sağlığından organlarımızın işlemesine kadar pH seviyesi etki eder. Vücudumuzdaki pH seviyesinin dengesizleşmesi enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur.

PH Değeri Neye Göre Belirlenir?

pH seviyesi 0 ile 14 arasında değişir, 0-7 arasında asidik sayılırken 7-14 arası da baziktir. 7 pH seviyesi ise nötr sayılır. pH seviyesinin düşüklüğü özellikle vücut sağlığının bozulmasına neden olan bir faktördür. Düşük pH seviyesinde vücutta mikroskobik organizmaların üremesine uygun zemin yaratılmış olur.

Sağlıklı olabilmek için dikkat edilmesi gereken temel konulardan birisi de vücuttaki tüm sıvı ve dokuların pH değerlerinin korunmasıdır. Ancak günlük yaşam içerisinde alınan yiyecekler veya diğer unsurlar bu dengeyi bozmaktadır. pH seviyesini dengelemek için de asit dengesi düşük besinler ile pH seviyesi yüksek sular içmek önemlidir.

Musluk sularından bunu sağlamak mümkün değildir. Satın alınan suların pH seviyesine dikkat edilmesi önemlidir. Günümüzde pH seviyesi yüksek suları su arıtma cihazları ile elde etmek kolay, ekonomik bir yöntemdir. Kaliteli su arıtma cihazları ile pH seviyesi 9’a varan alkali sular kolayca elde edilebilir.

İdeal PH Değeri Aralığı Kaç Olmalıdır?

Saf suyun pH derecesi 7’dir. Yüzeyde bulunan suların normal pH aralığı 6,5 ile 8,5 arasındadır. Yeraltı su sistemlerindeki suların pH aralığı ise 6 ile 8,5 arasındadır. Yiyeceklerin veya içeceklerin pH seviyeleri de değişkendir. Mesela, elma suyunun pH seviyesi 3 iken kahvenin pH seviyesi ise 5,5’dur.

Kanımızın pH değeri 7,4’dür. Vücudumuzdaki pH seviyesi bu değerin altına düşerse veya çok üstüne çıkarsa hastalıklar açık hale gelir. Bu sebeple beslenme akışkanlıklarını düzenleyerek alkali ağırlıklı hale getirip, pH değerini dengede tutmak önemlidir.

pH dengesini en iyi sağlayacak sağlıklı ürün ise sudur. Sudaki pH değerine dikkat ederek tüketmek çok önemlidir. Yüksek pH değerli sular için ise en kaliteli ve ekonomik çözümlerin başında su arıtma cihazları gelir. Su arıtma cihazlarının filtre sistemleri ile istenilen kalitede yüksek pH değerli sular elde edilir.

Sağlıklı ve temiz suya ulaşabilmek için www.ilsersuaritma.com/en-iyi-su-aritma-cihazi  sayfamıza erişebilirsiniz.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.