x
sadsad x
asdasd
Şebeke Sularındaki Arıtılması Gereken Maddeler Nelerdir?

Şebeke Sularındaki Arıtılması Gereken Maddeler Nelerdir?

08 Eylül 2021

Şebeke sularında sağlığı tehdit eden birçok madde bulunur. Musluk suyu tat olarak acı ve sert olmasının yanı sıra musluk suyundaki kireç değerleri de oldukça yüksektir. Sağlık açısından günlük 1,5 - 2 litre arasında su tüketmek gerekli olsa da bu suyun olabildiğince temiz ve zararlı maddelerden arındırılmış olması gerekir.

Böbreklerin işlevi temel olarak filtreleme yapmak olsa da şebeke suyu devamlı olarak tüketildiğinde böbrek iltihabı ya da böbrek taşı gibi çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Bununla birlikte musluk suyunda kireç dışında arsenik, cıva, kurşun, nitrat, alüminyum gibi birçok zararlı madde bulunur. Arsenik, sindirim sisteminde ve ciğerlerde hasara yol açabilir.

Cıva ise böbrek hastalıklarından beyin hasarına kadar birçok hastalığa sebep olabilir. Kurşunun ise gerek üreme sisteminde gerekse merkezi sinir sisteminde çeşitli problemler oluşturma ihtimali yüksektir. Nitrat gibi maddeler ise kanserojen olarak kabul edilir. Bu doğrultuda, sudaki bu zararlı maddelerin arıtma sistemleri sayesinde arıtılması ve o şekilde tüketilmesi oldukça önemlidir.

Şebeke Suyundaki Zararlı Maddeler Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Musluk suyundaki zararlı maddeler birçok farklı sağlık sorununa yol açabilir. Her ne kadar böbrekler, filtreleme yapsa da belli bir noktadan sonra işlevini yerine getiremez hale gelir ve zararlı maddeler insan vücudunda olumsuz etkilere yol açabilir. Bu olumsuzluklar arasında, kanser, sindirim sistemi ve böbrek hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları hatta beyin hastalıkları gibi birçok hastalık türü yer alır.

Ayrıca binaların su depolarında ve şebeke borularında, suyun uzun süre kalması sonucunda ağır metal ve bakteri gibi oluşumlar da şebeke sularına karışır. Özellikle şebeke borularından geçerek evlere ulaşan su, pas, toprak, kir, parazit, bakteri gibi birçok yabancı madde barındırır. Bu nedenle musluk sularının bu gibi toksik ve kimyasal maddelerden arındırılması gerekir. Bu noktada su arıtma sistemlerini tercih edebilirsiniz. Su arıtma sistemleri, suyu zararlı maddelerden filtreleyerek her zaman sağlıklı ve temiz suya ulaşmanızı sağlar. 

Şebeke Suyundaki Zararlı Maddeler Nasıl Arıtılır?

Şebeke sularının içinde yer alan zararlı maddelerin arıtılması için su arıtma sistemlerine ihtiyaç duyulur. Damacanalar, içinde polikarbon, bisfenol-a gibi maddeler barındırır. Bu zararlı maddeler ise ısıyla birlikte suya geçebilir. Bu nedenle genellikle damacana ve plastik su şişeleri de, temiz ve sağlıklı bir su için yeterli değildir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen en iyi yöntem arıtma sitemlerini kullanılmasıdır.

Şebeke Sularındaki Arıtılması Gereken Maddeler Nelerdir

Musluk suları, hem tat olarak sert hem de içerdiği maddeler bakımından oldukça zararlıdır. Belli bir süre şebeke suyu tüketildiğinde bu durumun olumsuz etkileri yakın zamanda ortaya çıkabileceği gibi yıllar sonra da ortaya çıkabilir. Bu nedenle, sağlıklı su tüketimine özen göstermek ve bu doğrultuda hareket etmek oldukça önemlidir. Sayfalarımızda yer alan kaliteli su arıtma cihazlarını tercih ederek, taze ve lezzetli suya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.