x
sadsad x
asdasd
Sebze ve Meyveleri Hangi Suyla Yıkamalıyız?

Sebze ve Meyveleri Hangi Suyla Yıkamalıyız?

22 Ekim 2021

Satın alınan sebze ve meyveler evlere ulaşana dek birçok aşamadan ve birçok kişinin elinden geçer. Bu nedenle sebzeleri ve meyveleri kullanmadan önce yıkayarak iyice temizlemek gerekir. Piyasada bulunan meyve ve sebzelerin yetiştirilmesinde çeşitli tarımsal ilaçlar kullanılır. Bu tarım ilaçlarını besin maddelerinin üzerinden tamamen temizlemeden ürünleri kullanmak birçok hastalığa neden olabilir.

Besin maddelerinin temizliğinde kullanılan suyun temiz olması önemlidir. Çünkü yıkanan meyve ve sebzelerde mutlaka su kalıntılarına rastlanır. Temiz su; mikroorganizmalar içermeyen, renksiz, kokusuz, berrak, içinde kötü tat ve koku veren maddeler ile demir, mangan ve hidrojen sülfür barındırmayan yumuşak suya denir. Bu özelliklere sahip olan suları, tüketmek ve besin maddelerinin temizliğinde kullanmak idealdir.

Şebeke sularının büyük çoğunluğu bu özelliklere sahip değildir. Musluktan akan suyun bu özellikleri taşıyabilmesi için su arıtma cihazı kullanmak gerekir. Su arıtma cihazından arıtılan şebeke suyu temiz su koşullarına sahip olduğu için sebze ve meyvelerin temizliğinde güvenle kullanılabilir.

Sebze ve Meyveler İçme Şişelenmiş Su İle Yıkanır Mı?

İnsanların büyük çoğunluğu şişelenmiş içme sularını doğal kaynak suyu olarak nitelendirir. Oysaki piyasada bulunan şişelenmiş içme sularının sadece bir kısmı doğal içme suyu kaynaklarından şişelenir. Büyük bir kısmı ise şebeke suyu değerlerine sahip olan ve arıtılarak şişelenen sulardan oluşur.

Birçok kişi satın aldığı suyun değerlerini ve kaynağını araştırmaz. Bu yüzden bu durumu suiistimal etmeye çalışan işletmelere çok sık rastlanır. Sebze ve meyveler, değerleri ideal olan şişelenmiş içme suları ile yıkanabilir. Fakat bu fazla maliyetli olur. Çünkü sebze ve meyvelerin tarım ilaçlarından tamamen arınması için bol su ile yıkanması gerekir. Bunun için çok fazla şişe suya ihtiyaç duyulur.

Şebeke suyuna ve içme suyuna bütçe ayırmak yerine su arıtma cihazı kullanmak hem daha tasarruflu hem de daha güvenlidir. Periyodik filtre değişimi sayesinde kullandığınız suyun güvenliğinden her zaman emin şekilde kullanabilirsiniz.

Sebze ve Meyveleri Daha Sağlıklı Yıkamanın Yolları Var Mıdır?

Sebze ve meyveler ile yeşil yapraklı bitkilerin temizliği çok önemlidir. Özellikle çiğ tüketilen yeşil yapraklı bitkiler, meyveler ve bazı sebzeleri daha özenli yıkamak gerekir. İçilebilir değerlere sahip olan sularla bu besin maddelerini yıkamayı yeterli bulmuyorsanız sirke kullanabilirsiniz.

Sebze ve meyvelerin temizliğinde sirke, doğal dezenfektan görevini görür. Sebze, meyve ve yeşil yapraklı bitkilerin gözle görünür kirlerini temizledikten sonra, uygun büyüklükteki bir kap içerisine su ve bir miktar sirke ekleyerek temizlenmesini istediğiniz ürünleri bu suyun içerisinde 15 dakika bekletebilirsiniz. Bekleme süresinin ardından sebze, meyve ve yeşil yapraklı bitkileri sirkeli suyun kalıntılarından ve kokusundan arındırmak için son kez durulayabilirsiniz. Sirkeli su, yeşil yapraklı bitkilerle taşınan bazı bakterilerin vücuda girmesine engel olur.

Sağlıklı bir yaşam için Su Arıtma Cihazlarımızı inceleyebilirsiniz.

Sebze ve Meyveleri Hangi Suyla Yıkamalıyız

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.