x
sadsad x
asdasd
Sporcular İçin Su İçmek Neden Önemlidir?

Sporcular İçin Su İçmek Neden Önemlidir?

15 Eylül 2021

Spor aktiviteleri esnasında vücudun terleme yoluyla kaybettiği sıvının geri kazanılması için belli miktarda su tüketimi oldukça önemlidir. Egzersizler ve bu egzersizler esnasında oluşan terleme oranı kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için herkesin kaybettiği su oranı farklıdır. Ayrıca spor yapılan ortam da terleme oranını doğrudan etkiler.

Genellikle ılık ortamlarda yapılan hafif bir egzersizin oluşturduğu terleme oranı saatte 100 ml olarak kabul edilir. Bununla birlikte uzun süreli ve yoğun tempolu sporlarda vücuda yeterli miktarda su alınamaması, vücut ısısının yükselmesine ve kalp atışlarının hızlanmasına neden olur. Bu sebeple spor yaparken su tüketilmesi oldukça gereklidir.

Öte yandan vücuda bir anda çok miktarda su almak spor esnasında rahatsızlık hissine sebep olabilir. Bu nedenle spor sırasında 15 - 20 dakika gibi aralıklarla su tüketmek genellikle yeterli olur. Aynı şekilde spor bittikten sonra da vücudun su kaybını telafi etmek adına su tüketilmelidir.

Sporcuların Ne Kadar Su Tüketmesi Gerekir?

Sporcuların tüketmesi gereken su miktarı, yapılan spor türüne, mekâna ve kişinin vücut yapısına göre farklılık gösterir. Sıcak havalarda, açık havada spor yapacak kişilerin bu doğrultuda daha fazla su içmesi avantaj sağlar.

Kapalı ve serin mekânlarda yapılan sporlarda ise bu miktar azaltılabilir. Vücudun susuz kalması, spor aktiviteleri esnasında kişilerin direncini azaltarak spor performansını düşürür. Buna karşılık spor yaparken su içerek, spordaki veriminizi artırabilir, yorgunluk hissini azaltabilir ve nabzınızın normal değerlerde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle spora başlamadan yaklaşık 2 saat önce yeterli miktarda su içmek gerekir. Bu miktar genellikle kişilerin yaşına, cinsiyetine, kilosuna ve egzersizin türüne göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte spor esnasında su içmek de oldukça faydalıdır. Eğer uzun soluklu ve ağır tempolu bir spor yapıyorsanız, her bir saatte bir 1 litre su tüketebilirsiniz. Ancak spor esnasında ya da spor aralarında midede hassasiyet oluşturmamak adına su bir anda içilmemelidir.

Spor Esnasında Su İçilmeli midir?

Spor esnasında su içilmeli midir sorusu birçok kişi tarafından merak edilir. Genel olarak spordan hemen önce su içmek doğru değildir. Bu durum midede hassasiyet oluşturacağı için spordaki veriminizin düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden spor esnasında suyu kontrollü bir şekilde tüketmek avantaj sağlar.

 Sporcular İçin Su İçmek Neden Önemlidir

Genel olarak vücut ter kaybederken alınan su, çeşitli problemlerin yaşanmasına engel olur. Bununla birlikte spor esnasında ya da spor sonrasında tüketilen suyun temiz olması da oldukça önemlidir. Pet şişe ya da plastik suluklarda uzun süre bekleyen su, sağlığa zararlı hale gelir. Buna bağlı olarak ise su içinde çeşitli bakteriler üreyebilir. Bu doğrultuda İlser Su Arıtma Teknolojileri olarak bünyemizde yer alan su arıtma cihazlarını kullanarak, temizliğinden emin olduğunuz suya ulaşabilirsiniz. Bu doğrultuda spor yapacağınız zaman cam şişelere, arıtma cihazından gelen suyu doldurarak yanınıza alabilir ve zararlı maddelerden arınmış kaliteli bir su içmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.