Su Arıtmanın Tarihteki Serüveni

04 Nisan 2019
<h1>Su Arıtmanın Tarihteki Serüveni </h1>

Eski mısırlılar, sümerlliler gibi birçok uygarlık suyun değerini keşfedip nehir kıyılarında yaşam alanlarını kurmuşlardır.

Örneğin şuan suda bulunan askıda katı maddeleri sudan uzaklaştırmak için kullandığımız multimedia filtrasyon sistemini, eski çağlarda daha basit bir şekilde uygulamışlardır. Suyu, kum ve çakıl taşından geçirerek katı maddelerden ayırmışlardır.

1850’li yıllarda Dünyada deniz suyu arıtılmaya başlanmıştır. Özellikle gemilerde su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çeşitli su arıtma yöntemleri denemişlerdir. Örneğin; deniz suyunu damıtarak yani kaynatıp yabancı maddelerden buharla uzaklaştırarak suyu saflaştırmışlardır. Günümüzde kullanılan membran teknolojisi deniz suyu arıtmada kullanılan en gelişmiş arıtma sistemidir.

Yakın bir geçmişte 19. Yüzyılda şebeke suyu arıtımı ile karşılaşmaktayız. 19. Yüzyılda sanayi devrimi ile endüstrinin en önemli maddesi olan su, buhar olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönem itibariyle su içme ve doğal ihtiyaçları giderme fonksiyonuna ek olarak yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmek için en önemli araç  olmuştur. Hatta araç olmaktan çıkmış üretimin kaynağı olmuştur. SU sanayide en önemli üretim faktörüdür. Endüstriyel işletmelerde; Su genel ihtiyaç kullanımları yanında proseslerde, soğutmada ve ürünün içerisinde kullanılmaktadır.

Daha yakın bir geçmiş olan 1980’lerde özellikle doğu illerden İstanbul’a göç hızla artmıştır. Altyapının bu hızlı nüfus artışına hazır olmaması nedeniyle su ve kanalizasyon ihtiyacı karşılanamamış ve İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) kurulmuştur.

1990’larda ise özellikle büyük şehirlerde altyapı eksikliklerinin giderilememesi nedeni ile su sorunu meydana gelmiştir. Şehir şebeke sularının temiz olmaması, yeterli miktarda su gelmemesi, su kesintileri damacana suların kullanımını başlatmıştır.

Günümüze gelindiğinde çoğu kişinin daha sağlıklı olması nedeniyle, evde kendi sularını kendi arıtma sistemleriyle arıtıp kullandığını görmekteyiz. Gelecekte bu güvenilir suya ihtiyaç daha da artacak ve bireyler tamamen kendi arıttıkları suyu tüketmeye dönecekler.

 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.