x
sadsad x
asdasd
Su İçerisindeki Florürün Etkisi Nedir?

Su İçerisindeki Florürün Etkisi Nedir?

19 Eylül 2019

Florür doğada toprakta, suda, bitkilerde eser miktarda bulunan bir maddedir. Flor atomunun iyon haline gelmesiyle oluşur. Florürün insan beynine olumsuz etkileri olduğu sıklıkla gündeme gelmektedir.

Bazı araştırmacılar su içerisindeki florür miktarının fazla olmasının beyinde ciddi zararlara yol açtığını da belirtmektedir. Florür en çok diş macunlarında kullanılır. Kemik ve diş yapısı için önemli olduğu iddaa edilse de florürün dışarıdan daha fazla alınması aslında zararlıdır.

Uzun süre gereğinden faz florür alınması beyin fonksiyonlarına, hormon dengesine, üreme sistemine zarar verir. Bu nedenle içtiğimiz sudaki florür değerine dikkat etmeliyiz. Şebeke suları ve şişe sularda gereğinden fazla florür bulunduğundan en iyisi kendi suyunuzu arıtarak içmenizdir. Su arıtma cihazı tercih edilmelidir diye merak edenler için arıtılmış suyun ne kadar farklı olduğunu anlatalım.

Arıtılmış Suyun Sağlık Açısından Önemi

Florür miktarının içtiğiniz suda fazla olması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle yorgun, düşünmekte zorlanan hallerinizde içtiğiniz sudaki florürün etkisi olabilir. Arıtılmış suda suyun tüm değerleri sağlık standartlarına uygun hale getirilmiştir. Yani PH değeri, mineral değerleri, florür değeri gibi değerler olması gerektiği gibi ayarlanabilir.

Şebeke suyu ya da şişe sularda bu maalesef mümkün değildir. Arıtma cihazı kullanarak sağlığınıza zarar veren su tüketmek zorunda kalmazsınız. Tabi su arıtma cihazı sistemlerini seçerken de birçok faktör etkili olacaktır. Fiyatları etkileyen birçok faktörden de söz edebiliriz. Su arıtma cihazı seçerken fiyatları nelerin etkilediğini bilmelisiniz. Su Arıtma Yedek Parça Fiyatları Ürün Fiyatını Etkiler Mi, yazımızda bu konuda aradığınız bilgileri bulabilirsiniz.

Florür Hakkında Bazı Önemli Bilgiler

İçme suyunda fazla florür olması birçok sağlık sorununa yol açabilir. Florür hakkında önemli bilgileri öğrenmeniz iyi olacaktır.

  • İçme suyundaki fazla florür miktarı dişlerde sarı plaklar oluşmasına neden olur.
  • 50 ppm ve üstü oranlardaki florür çok tehlikelidir.
  • Şebeke sularında gereğinden fazla florür olabilir.
  • Şebeke sularına florür eklemesi yapılır.
  • Vücudumuzdaki florürün % 95’i dişlerde ve kemiklerde bulunur.
  • Dünyada 120 milyon ton flor rezervi vardır.
  • Flor yok edilemez ancak formu değişebilir.

Sudaki Florür Değeri Neden Düşük Olmalıdır?

Şebeke sularında zaten doğal olarak florür bulunur. Florürün düşük olması insan sağlığı açısından önemlidir. Yapılan araştırmalar içme suyunda bulunan florürün zamanla beyin hasarlarına yol açabileceğini göstermektedir.

Sudaki florür miktarının düşük olması bir gerekliliktir. İçme suyunun değerleri sağlık standartlarına uygun olmalıdır. Sağlık standartlarına uygun kaliteli su da ancak arıtma sistemi kullanarak elde edilebilir. Alkali su değerleri sağlık standartlarına uygun olan sudur. Alkali su ile ilgili daha detaylı bilgileri size Alkali Subaşlıklı yazımızda iletmiştik.Su arıtma cihazları sağlıklı mı diye düşünüyorsanız şebeke suyundaki florun ne kadar zararlı olduğunu da düşünmelisiniz. Su arıtma cihazı sağlığınıza zarar vermeyecek değerlere sahip suyu elde etmenizi sağlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.