x
sadsad x
asdasd
Su İçmenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Cilde Faydaları Nelerdir?

14 Temmuz 2021

Su içmenin sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi bulunur. Vücut sistemlerinin çalışması için dışarıdan alınan suya ihtiyaç vardır. Vücut sistemlerini doğrudan etkileyen suyun cilt için de birçok olumlu etkisi vardır.

Su içmenin cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Yeterli miktarda su içmek sindirim sisteminin düzenli şekilde çalışmasını sağlar. Düzenli çalışan sindirim sistemi sayesinde vücutta bulunan toksinler dışarı atılır. Toksinlerden arındırılan cilt daha parlak ve canlı görünür.

  • Su içmek, deri hücrelerinin yenilenmesini sağladığı için cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olur. Nemliliğini koruyan cilt kolay kolay kırışmaz. Bu sayede yaşa veya mimiklere bağlı oluşan kırışıklar daha az görülür.

  • Az su içmek, vücudun su depolamasına neden olur. Vücutta depolanan su, ödem ve şişliklere yol açar. Vücudun günlük ihtiyaç duyduğu su miktarı tüketmek şişliklerin ve bu şişliklere bağlı oluşan olumsuz görüntünün yok olmasına yardımcı olur.

  • Sık sık kilo alıp vermek, ciltte çatlaklara neden olur. Yeterli miktarda ve düzenli olarak su tüketmek yağ yakımına yardımcı olduğu için kolay bir şekilde kilo kontrolü yapılmasına yardımcı olur.

  • Yeterli miktarda su içmenin yanı sıra suyu doğrudan kullanmak da cilt için etkilidir. Bol su ile her gün düzenli olarak cildi temizlemek gözeneklerin açılmasını ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. 

Su İçerek Sivilcelerle Savaşabilirsiniz

Vücudumuz her gün belirli miktarda suya ihtiyaç duyar. Bu su miktarı yaşa göre değişiklik gösterir. Orta yaştaki yetişkinler için günlük ideal su miktarı yaklaşık 2 – 2,5 litredir. Bu miktarının alınmaması, vücut sistemlerini olumsuz yönde etkiler. Vücudun ihtiyaç duyduğu suyun her gün temin edilmemesi bir süre sonra sağlık problemleri olarak kendini göstermeye başlar. Bunun yanı sıra susuzluk nedeni ile cilt kurumaya ve parlaklığını kaybetmeye başlar.

Nemini kaybederek kuruyan cilt, sivilce ve kırışıklara karşı savunmasız kalır. Cilt kurumaya başladığı zaman vücuttaki yağ oluşumu artmaya başlar. Bu nedenle kuru cilde sahip olan kişilerin sivilce problemi yaşaması oldukça doğaldır. Cildinizin sağlıklı, parlak, genç ve sivilcesiz görünüme kavuşması için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını her gün tüketmeye özen göstermeniz faydalı olur.

Her Gün Aynı Miktarda mı Su İçmek Gerekir?

Vücut sistemlerinin düzenli bir şekilde çalışması için her gün aynı miktarda su içmek gerekir. Gün içinde ağır spor veya terlemeye yol açan aktiviteler yapılmışsa tüketilen su miktarını artırmak gerekir. Aşırı derece terlemek su kaybına neden olur. Aktiviteler sırasında vücudun terleme yolu ile kaybettiği suyu geri kazandırmak önemlidir.

 Sıcak günlerde, soğuk günlere oranla bir miktar daha fazla su içmek gerekebilir. Çünkü sıcak ve bunaltıcı hava su tüketimini artırır. Gün içinde karpuz gibi su bakımından zengin meyveler tüketiliyorsa su miktarını fazla artırmaya gerek kalmaz.

Su, insan yaşamı için oksijen kadar gereklidir. Bunu dikkate alarak uygun miktarda su tüketmeye özen göstermeniz, sağlığınızı olumlu yönde destekler.

Su İçmenin Cilde Faydaları Nelerdir

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.