x
sadsad x
asdasd
 Ters Ozmoz Nedir, Avantajları Nelerdir?

Ters Ozmoz Nedir, Avantajları Nelerdir?

25 Kasım 2020

Gittikçe kalabalıklaşan nüfus sebebiyle, temiz suyu duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Ancak teknolojinin ilerlemesiyle de temiz su ihtiyacının giderilmesine yönelik yüksek teknolojili araçlar piyasada yerini alarak, ihtiyaca cevap olurlar.

Kullanımdaki temiz su ihtiyacına en büyük çözüm su arıtma cihazları ile getirilmiştir. Su arıtma cihazı seçerken cihazın çalışma mantığını anlamak seçim yapmayı kolaylaştıran bir unsur olacaktır. Bu süreçte ise karşınızda sıklıkla ters ozmos teknolojisi çıkacaktır. Ters ozmoz nedir kısaca tanımlarsak, filtreleme işlemi sırasında suya çok büyük basınç uygulayarak, suda bulunan ağır metal ve partiküllerin ayrıştırılması işlemidir, denilebilir.

Ters ozmoz ile suda çözünük halde ya da askıda kalan birçok kimyasalın yanı sıra bakterilerin sudan arındırılmasını sağlanır. Bu teknoloji günlük ev kullanımının ve sanayi içinde temiz su ihtiyacını çok büyük ölçüde karşılar.

Ters Ozmoz Nasıl Çalışır?

Ters ozmozun temel çalışma mantığı iki aşama anlatılabilir. İlk aşamada arıtılmak istenen su belli seviyelerde filtre edilir. Bu aşamalarda içerisindeki toz, kireç, kum gibi partiküller ve zararlı moleküllerden ayrıştırılır. Bu şekilde suyun içerisindeki kirlilik oranı belli bir seviyeye kadar azaltılır.

İkinci aşamada ise, su yarı geçirgen, ince gözenekli bir malzemeden basınçla geçirilir. Membranlardaki çapraz akış prensibi sayesinde ilk aşama sonrasında suda kalan tuz, ağır mineraller, tortular, bakteri ve çözünmüş iyonlarda filtrelenir. Bu işlem sonrasında su %95 ile % 99,8 arasında aratılmış olur.

Ancak bu sistemde, içme suyu için arıtılacak su ile sanayide kullanılmak için arıtılacak su farklı özelliklerdedir. İçmek için kullanılacak suların ters ozmoz makineleri ile arıtılması sonucunda 80µ iletkenliğinde su elde edilirken, sanayi modeli ters ozmoz makinelerinde bu değer daha düşüktür. Ters ozmoz teknolojisi, kaliteli içme ve kullanma suyu elde etmek açısından çok iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Ters Ozmoz Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Ters ozmoz teknolojisinin çok geniş kullanım alanı bulunur. Laboratuvarlardan ilaç sanayisine, akü üretiminden kozmetik sanayisine, buz yapımında cam sanayisine, tekstilden yağ üretimine ve hastanelerdeki işletme suyu kullanımına kadar birçok alanda kaliteli su ihtiyacına çözüm olur. Kullanım açısından bu teknolojinin maliyetten sağlığa kadar birçok avantajı bulunur. Şöyle ki;

-          Suda insan sağlığına zararlı bakteri veya kimyasalların, herhangi bir kimyasal kullanılmadan arındırılmasını sağlar.

-          İşçilik gerektirmez, hızlı bir şekilde çalışır.

-          Üretilmiş su maliyeti oldukça düşüktür.

-          Montajı kolaydır.

-          İhtiyaca bağlı olarak günde 120 lt’den binlerce m3 suya kadar güvenli ve sağlıklı hem içme hem de kullanma suyu elde edilmesine olanak verir.

Sağlıklı ve Temiz suya ulaşabilmek için www.ilsersuaritma.com/en-iyi-su-aritma-cihazi sayfamıza erişebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.