x
sadsad x
asdasd
Yemek Pişirirken Hangi Suyu Kullanmalıyız

Yemek Pişirirken Hangi Suyu Kullanmalıyız

24 Haziran 2021

Su, canlıların tamamı için önemli bir yaşam kaynağıdır. Direkt tüketmenin yanı sıra yemek ve çay gibi içeceklerle de vücuda girer. Sağlıklı beslenmek ve lezzetli yemekler hazırlamak söz konusu olduğunda, suyun kalitesi son derece önemlidir.

Yemeklerin içine doğrudan eklenen su, yemeğin lezzetini önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle kullanılan suyun değerlerine dikkat edilmesi gerekir. Suyun içeriğinde bulunan mineraller ve pH değeri suyun kalitesini belirler. Yemek hazırlarken genellikle musluk suyu, işlenmiş su ve doğal kaynak suyu kullanılır. Büyük bir çoğunluk, musluk suyu ile yapılan yemeklerin daha lezzetli olduğunu savunur.

Günümüzde musluktan akan su, geçmiş yıllardaki değerlerine sahip değildir. Doğanın ve su kaynaklarının kirlenmeye başlaması ve suyu evlere ulaştıran sistemin eskiyen yapısı, musluk suyunun değer bakımından kirlenmesine neden olur. Aslında hem içmek hem de yemeklerde kullanmak için ideal olan musluk suyunu günümüzde sağlıklı ve kaliteli değerler ile tüketebilmek için, su arıtma cihazı kullanmak faydalı olur.

Musluk Suyunu Kaynatarak Yemeklerde Kullanmak Sağlıklı mı?

Suyun kaynatılması sırasında zararlı maddelerin yanı sıra faydalı maddeler de kaybolur. Ayrıca musluk suyunu klor ve ağır metallerden arıtmak için kaynatmak yeterli değildir. Bu nedenle yemek hazırlarken kullanılan suyun önceden kaynatılmış olması suyu sağlıklı ve lezzetli hale getirmez. Suyun içinde bulunan ağır metallerin sudan ayrıştırılması için filtreleme teknolojisi yüksek arıtma cihazlarına ihtiyaç duyulur.

Arıtma cihazlarının filtrelerinden mineraller geçer fakat ağır metaller ve klor geçmez. Ağır metallerden ayrıştırılan su hem daha lezzetli hem de daha kaliteli olur. Musluk suyunda bulunan klor ve ağır metaller, pişirme sırasında sebzelerin, baklagillerin ve etlerinin tadını değiştirir.

Yemek hazırlamak için kaliteli ürün ve malzemeler kullanılsa da yemeğin tadını, kullanılan suyun kalitesi belirler. Musluk suları, zararlı bakterilere karşı klorlanır. Klor kokusu suyun kaynatılması ile yok olmaz. Bu nedenle pişirilen yemeklere de klor kokusu hâkim olur. Bütün bu nedenlerden dolayı yemek pişirirken kaynatılmış musluk suyu yerine arıtılmış su kullanılması daha faydalıdır.

Musluk Suyunda Bulunan Ağır Metaller Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Su, insan varlığı için oksijen kadar gereklidir. Nasıl ki kirli hava insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyorsa, kirli sular da insan sağlığı için tehdit oluşturur. Doğrudan tüketilen su, bütün vücut sistemlerinin çalışmasında önemli rol oynar. Bu nedenle tüketilen suyun ağır metaller içermemesi son derece önemlidir.

Suyun içinde bulunma olasılığı yüksek olan ağır metaller arasında; arsenik, cıva, kurşun ve nitrat yer alır. Vücut sistemlerinin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için yetişkinlerin günlük yaklaşık 2 – 2,5 litre su tüketmesi önemlidir. Tüketilen bu suyun ağır metaller içermesi vücut sistemlerinin düzenli çalışmamasına ve hastalıklara yol açar.

Musluk suyunun içinde bulunan ağır metaller, böbrek hastalıkları, ciğer ve sindirim borusu hasarı, beyin hasarı, yüksek tansiyon, üreme sistemi bozuklukları, kas kontrolü kaybı, merkezi sinir sistemi hasarı ve çeşitli kanser türlerine neden olur. Bu nedenle musluk suyunu filtreleme sistemi güçlü olan arıtma cihazı ile arıtarak kullanmak gerekir.

 Yemek Pişirirken Hangi Suyu Kullanmalıyız

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.