x
sadsad x
asdasd
Arabalar Suyla Çalışır Mı?

Arabalar Suyla Çalışır Mı?

19 Eylül 2019

Birçok insan ah şu arabalar suyla çalışsa diye düşünüyor. Benzin fiyatlarının sürekli artması insanları bu tür hayallere itiyor. Aslında bu bir hayal değil. Suyla çalışan araba projeleri üretiliyor.

Seri üretim yapılmasa da suyla çalışan araba projelerinde başarılı çalışmalar ortaya konmuş durumda. Sudan elde edilen hidrojenle çalışan arabalar deneme süreçlerinde de başarılı oluyor. Ancak tabi bu geliştirilmesi gereken bir sistemdir. Hidrojeni sudan ayırmak oldukça zor bir iştir.

Günümüz teknolojisiyle suyla çalışan araba yapılabiliyor. Ancak maliyetli olduğundan seri üretime geçilmiyor. Suyun ayrıştırılmasında yine arıtma teknolojilerinden yararlanılıyor. Su arıtma sistemi ile sudan ayrılan hidrojen arabanın yol almasını sağlıyor.

Araba Suyla Nasıl Çalışır?

Hidrojenin ayrıştırılması ve çıkan enerjinin yakıt piline aktarılması ile araba suyla çalışabiliyor. Bir litre suyla yarım saat çalışan araba Japonlar tarafından üretilmiş durumda. Arabanın motoru elektrik motoru. Bu nedenle de araba sessiz çalışıyor.

Suyla çalışan arabaların insanların kullanımına sunulması için motor gücü sorununun ve hidrojen muhafaza sorunun çözülmesi gerekiyor. Hidrojeni sudan ayrıştırmak maliyetli bir şey olsa da imkânsız değil. Şuan BMW Hidrojen 7 geliştirilmeye çalışılan araba modelleri arasında yer alıyor.

Suyla çalışan araba modellerini çok daha verimli hale getirmek için çalışmalar yapılıyor. Suyu ayrıştırmak için uygulanan aşamalar su arıtma aşamaları süreçlerine benziyor. Arıtma sistemlerinin aşamaları ile ilgili aklınıza takılan veya merak ettiğiniz konular varsa da Su Arıtma Aşamaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Su Alternatif Yakıt Olabilir Mi?

Enerji kaynaklarının giderek azalması yeni enerji kaynakları aramaya ya da mevcut kaynakları farklı şekilde kullanmaya neden oluyor. Suyun benzinin yerine yakıt olarak kullanılması da en ses getiren projelerden biri.

Su alternatif yakıt olabilir deniyor. Çünkü birkaç firma suyla çalışan araba üretmiş durumda. Atık suyu sentetik yakıta dönüştüren AUDİ buna örnek olarak verilebilir.

Sudan sağlanan enerjiyi depolan e-dizel geleceğin yakıtını su yapabilir. Sentetik yakıt geleceğin yakıtı olabilir. Bu alanda çalışmalar devam ediyor. Suyun yakıt olarak kullanılabilmesi mümkün. Ancak depolama ve diğer konularda bazı sorunların çözülmesi gerekiyor.

Suyun Değerini Biliyor Muyuz?

Su dünya için çok değerli. Su sonsuz bir enerji kaynağı gibi görünse de tükeniyor. Bu nedenle su tüketimine çok dikkat etmek lazım. Su tüketirken sağlıklı ve temiz su kullanıp aynı zamanda tasarruf edebilirsiniz.

Su arıtma makinesi kullanarak suyun değerini arttırabilirsiniz. Kaliteli su içerek, kullanarak sağlığınıza zarar gelmesini de engellemiş olursunuz. Üstelik dünyadaki su ve ikim krizi için de bir şeyler yapmış olursunuz. Hem su tasarrufunda bulunmak hem de maddi tasarruf sağlamak için arıtma sistemleri bireysel veya endüstriyel tarzda çok büyük faydalar sağlıyor. Bu faydaların neler olduğunu öğrenmek için Su Arıtma Makinesi Nedir, Faydaları Nelerdir başlıklı blog yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Günlük hayatta suyun değerini her zaman hatırlayamayabiliyoruz. Güvenilir su içiyor muyuz, sağlıklı su kullanıyor muyuz tam olarak bilmek için arıtma sistemlerini keşfetmek de yarar var. Unutmayın su yakıt olarak bile kullanılabilecek çok değerli bir element.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.