x
sadsad x
asdasd
Plastik Damacana Mı, Cam Damacana Mı?

Plastik Damacana Mı, Cam Damacana Mı?

19 Eylül 2019

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan “plastik damacana mı kullanmalı yoksa cam damacana mı kullanmalı” sorusu, her daim insanların kafasını karıştırır. Bununla birlikte camın sağlıklı, doğal ve saf olduğu yadsınamaz bir gerçekliktir.

Özellikle plastik damacanada yer alan suların adım başı satıldığı ülkemizde, cevabı net olan bu sorunun halen tartışma konusu olması oldukça doğaldır. Bununla birlikte plastik damacanalarda muhafaza edilen suyun birçok açıdan zararlı olduğu unutulmamalıdır. Plastiğin ham maddesi petrol artığı olduğu için;

  • Astım,

  • Kalp rahatsızlığı,

  • Kanser,

  • Migren,

  • Kısırlık,

  • Obezite gibi çok sayıda sağlık problemine yol açabilen plastik damacananın yerine cam damacana kullanılması kullanıcılara büyük fayda sağlar.

Sözün kısası insan sağlığına doğrudan olumsuz etki eden plastik damacanaların yerine, sağlıklı ve doğal yapısı ile hijyen sağlayan cam damacanaları kullanmanız yaşam kalitenizi maksimum seviyeye çıkaran faktörler arasındadır. Bununla birlikte cam damacana içerisinde muhafaza edilen suyun kalitesi de oldukça önemlidir. Yabancı maddelerden arıtılmış olması, alkali seviyesinin yüksek olması ve gerekli mineralleri içermesi gereken içme suyu için, su arıtma sistemi ile alkali su cihazı kullanımına eğilim göstermeniz sağlığınız için büyük avantaj sağlar. Bu konuda bir adım atmak ama faydaları konusunda tereddüt yaşıyorsanız su arıtma makinesi nedir, faydaları nelerdir başlıklı yazımızı okuyarak aradığını bilgilere ulaşabilirsiniz.

Plastik Damacana Kimyasal Madde Deposu

Marketlerde veya bakkallarda satılan plastik damacanalar, uzun süre güneşte bekletilir. Ayrıca depolarda da bekletilme süresi oldukça fazladır. Bu nedenle plastik damacana içerisindeki su, plastik ile fazla etkileşime geçerek kimyasal maddeye maruz kalır. Bu durum suyun kokusunu ve tadını kötüleştirerek içilemez hale getirir. Ayrıca sağlık için ihtiyaç duyulan su, zehre dönüşerek hastalıklara neden olur.

Bu nedenle plastik damacanalardan uzak kalınmalıdır. Böylece vücudunuzun kimyasal çöplüğe dönüşmesi engellenir. Yine de kimyasallardan uzak su temini için en ideal ve ekonomik yöntemin su arıtma cihazı kullanımı olduğu unutulmamalıdır. Su arıtma cihazı filtreleri sayesinde suyun içerisinde bulunan tüm makro ve mikro organizmalar sudan arındırılır. Ayrıca vücuda zararlı olan kimyasallar sudan uzaklaştırılırken, yararlı olan kimyasallar korunur. Bu nedenle henüz evinizde su arıtma makinesi sahibi değilseniz, en kaliteli su arıtma cihazı nasıl seçilir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Cam Damacananın Sağladığı Avantajlar

Cam damacana kullanımına olan ilginin artmasıyla birlikte, cam ambalajların sağladığı avantajlar sıklıkla gündeme gelmektedir. Özellikle suyun tadını, kokusunu ve aromasını olumsuz etkilememesi ile dikkat çeken cam damacana, aynı zamanda insan sağlığını olumsuz etkileyen kimyasallarla suyun etkileşim içerisine girmesini de önler. Bu nedenle su en saf haliyle vücudumuza girer. Su, nem ve hava geçirmeyen bu damacanalarda bulunan su, dış etkenlere karşı korunur. Ayrıca cam ısıya dayanıklı olduğu için suyun tadı bozulmaz. Ayrıca plastik damacana gibi çevre kirliliğine neden olmadığı için çevre dostudur.

Bununla birlikte tek olumsuz tarafı olan pahalılığı, insanların plastik damacanalara yönelmesine neden olur. Oysaki bu noktada en iyi çözümlerden biri olan ev tipi su arıtma cihazı hem sağlığınız için en ideal formda olan içme suyunu size sunar, hem de içme suyu maliyetini azaltır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.