x
sadsad x
asdasd
Şişelenmiş Su İçmek Güvenli Midir?

Şişelenmiş Su İçmek Güvenli Midir?

05 Eylül 2019

Şişelenmiş suların ne kadar sağlıklı olduğu konusunda birçok farklı fikir ortaya atılıyor. Ancak araştırmalar özellikle plastik şişedeki suların sağlığa zararlı olabileceğini gösteriyor. Alkali su olarak sunulan şişe suların özelliği pH değerinin yüksek olması. Alkali su sadece şişelerde bulunmuyor.

İnsan sağlığı için suyun önemi tartışılmaz. Ancak tartışılan başka şeyler var; özelikle suyun nasıl içilmesi gerektiği. Yani şişe su mu, musluk suyu mu tartışmaları.

Şişelenmiş suların ne kadar sağlıklı olduğu konusunda birçok farklı fikir ortaya atılıyor. Ancak araştırmalar özellikle plastik şişedeki suların sağlığa zararlı olabileceğini gösteriyor. Alkali su olarak sunulan şişe suların özelliği pH değerinin yüksek olması. Alkali su sadece şişelerde bulunmuyor.

Arıtma sistemleriyle de alkali su elde edilebiliyor. Genel olarak gelişmiş ülkelerde insanlar kendi sularını kendileri arıtmayı tercih ediyor. Şişe ya da damacana suyun aksine özel filtreleme sistemleriyle arıtılan su çok daha saf oluyor.

Güvenilir ve Sağlıklı Su Nasıl Elde Edilir?

Güvenilir ve sağlıklı suyu elde etmenin en iyi yolu arıtma teknolojilerini keşfetmektir. Evlerde, iş yerlerinde istenilen her alanda su arıtılması ile sağlıklı su elde etmek mümkün. Musluk tipi su arıtma cihazı, tezgâh üstü ve tezgâh altı arıtma cihazları gibi birçok seçenek var. Musluk tipindeki arıtma cihazları oldukça kullanışlıdır. Bu tipteki arıtma cihazları hakkında hala bilginiz yoksa Musluk Tipi Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır, yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Dışarıdan satın alınan şişe suların aksine arıtılmış su çok daha güvenlidir. Akan suyun saflığı ve temizliğini bu şekilde yaşayabilirsiniz. Uzun süre plastik şişede bekleyen suların zararları oldukça fazladır.

Şişe Sularla İlgili Araştırmalar Ne Diyor?

Pet şişelerdeki sulara şişede bulunan kimyasalların etki ettiğini gösteren araştırmalar bulunuyor. Chimassorb 81, Oleamide ve Irgafos 168 zararlı bir katkı maddesi olarak şişedeki suya karışabiliyor. Bu maddenin insan sağlığına ciddi zararlar verdiği biliniyor.

Antioxidant 2246 ve Butylated Hydroxytoluene (BHT) maddeleri ise beklemiş şişelerde ortaya çıkan zararlı diğer maddelerdir. Sekiz gün beklemiş şişelerdeki sularda bu zararlı maddeler ortaya çıkıyor. Hormonal ve endokrin dengelerini bozan bu zararlı maddelerin pet şişelerden suya geçtiği kanıtlanmış durumda. Bu nedenle arıtılmış su en sağlıklı su olarak görülüyor. Su arıtma cihazı seçerken de dikkatli olmak gerekiyor. Arıtma sistemleri ve cihazları seçimleri ile ilgili daha detaylı bilgi isterseniz de En Kaliteli Arıtma Cihazı Nasıl Seçilir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şişe Su Yerine Ne Tercih Etmeli?

Şişe su yerine arıtılmış suyu tercih etmeliyiz. Su arıtma makinesi teknolojileri oldukça gelişmiş durumda. Filtreleme sistemleri suyu en saf halinde içme olanağı yaratıyor. Su arıtma cihazları ne kadar sağlıklı diye düşünüyorsanız şişe ve damacanalardan çok daha sağlıklı olduğunu bilmelisiniz.

Arıtma su aynı zamanda yumuşak su oluyor. Yani sert suyun zararlı etkilerini görmüyorsunuz. Sudaki yararlı mineraller korunurken zararlı maddeler arınıyor. Temiz, sağlıklı ve güvenilir su arıtma sistemleriyle elde edilebiliyor.

Arıtma sistemlerinde birçok seçeneğiniz de var. Musluk tipi, tezgâh tipi, sürahi tipi arıtma cihazlarını tercih edebilirsiniz. Üstelik arıtma cihazları uzun vadede büyük tasarruf etmenizi de sağlar. Belli aralıklarla bakımı yapılan cihazlardan her zaman güvenilir su elde edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.